sobota 15. srpna 2020 Hana

Povedená partička vyčerpala neoprávněně na dotacích 1,3 milionu korun

Karlovarští kriminalisté zahájili trestní stíhání šesti fyzických osob ve věku od 26 do 57 let a tří právnických osob. Obvinili je ze spáchání zločinu poškození finančních zájmů evropské unie a přečinu dotační podvod. Sedmačtyřicetiletý muž měl navíc zneužít pravomoci úřední osoby.

„Těchto trestných činů se měli dopustit v rámci realizace stavby v Karlovarském kraji, která byla spolufinancována z části z Evropského fondu pro regionální rozvoj a z prostředků státního rozpočtu. Na základě smluv o dílo bylo domluveno, že přebytečná zemina, beton a kamení, jakožto vedlejší produkt při realizaci stavby, bude uložen na skládce případně bude dále recyklován. Obviněnými společnostmi byly vystaveny faktury za skládku zemin, betonu a kamení, které nikdy na skládce uloženy nebyly,“ popisuje policejní mluvčí Kateřina Krejčí.

Obviněný sedmačtyřicetiletý muž měl překročit pravomoc úřední osoby tím, že po provedené  kontrole měl potvrdit a dát příkaz k proplacení faktur, ačkoliv věděl, že převážná část materiálu byla uložena jinde než na skládce či zabudována do stavby.

„Skutečně bylo na skládce uloženo pouze 500 tun materiálu, ale obvinění vyfakturovali uložení materiálu o váze zhruba 10 000 tun. Tento materiál, který nikdy na skládce uložen nebyl, vyfakturovali neoprávněně,“ doplňuje mluvčí.

Obvinění svým jednáním poškodili finanční zájmy Evropské unie a způsobili na národních zdrojích ČR větší škodu. Díky nepravdivým údajům uvedeným v žádosti o dotace způsobili škodu ve výši téměř 1 300 000 Kč.

„Kriminalisté zajistili ve stejné výši finanční prostředky na bankovním účtu jedné z obviněných společností,“ dodala Kateřina Krejčí.

Všechny obviněné osoby jsou stíhány na svobodě. V případě prokázání viny hrozí pěti mužům ve věku 26 až 57 let trest odnětí svobody až 8 let. Sedmačtyřicetiletému muži hrozí za zneužití pravomoci úřední osoby trest odnětí svobody až 10 let.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo24 čtenářů

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky dotace, podvod, policie, Karlovarský kraj, vězení, obvinění

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.