Počasí dnes-1 °C, zítra0 °C
Pondělí 6. února 2023  |  Svátek má Vanda

PRŮZKUM: Pavel by ve 2. kole prezidentské volby porazil Babiše

Bývalý vysoký představitel armády Petr Pavel by ve druhém kole prezidentské volby porazil předsedu ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše se ziskem 57,6 procenta hlasů. Babiš by měl 42,4 procenta. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM pro CNN Prima News, který televize zveřejnila dnes. Účast při volbách by podle modelu STEM činila 68 procent voličů.

Stabilních voličů je ale podle průzkumu jen 55 procent. Celkem 29 procent voličů je nerozhodnutých a 16 procent z dotázaných tvoří nevoliči. Větší část voličů - 44,9 procenta - však podle STEM výrazně či mírně upřednostňuje Pavla. Babiše naopak preferuje 34,1 procenta. Pokud by se zanedbala účast nerozhodnutých voličů, tak by zisk hlasů pro Pavla činil 57 procent a pro Babiše 43 procent.

"Většina voličů svoji volbu zopakuje, jen malá část přejde k protikandidátovi. Někteří zůstanou doma, jiní naopak k druhému kolu přijdou, i když u prvního kola nebyli," uvádí STEM. Podle průzkumu si 32 procent voličů vybralo svého kandidáta v prezidentských volbách už v době, kdy oznámil účast ve volbách. Asi čtvrtina lidí si vybrala favorita v posledním měsíci, další čtvrtina v posledním týdnu a 12 procent až v den voleb.

V průzkumech STEM z poslední doby Pavel soustavně vedl, a navíc postupně posiloval. Podle modelu pro druhé kolo z loňského 6. prosince by nad Babišem zvítězil se ziskem 53 procent, v modelu k letošnímu 3. lednu se ziskem 57 procent a v aktuálním modelu k 17. lednu s podílem asi 58 procent. Posledního průzkumu se zúčastnilo 2044 lidí.

Také průzkum agentur Data Collect a Kantar CZ pro Českou televizi zveřejněný v sobotu favorizuje Pavla. Podle něj by Pavla určitě volilo 46 procent lidí a spíše ano sedm procent. Pro jeho protikandidáta Babiše by určitě hlasovalo 29 procent a spíše devět procent voličů.

Hodnocení článku je 28 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Ema Dvořáková

Štítky ČR, volby, prezident, STEM, průzkum

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Miroslav Šimice

Tak snad to jenerál nevyhraje! Babiš je pořád menší zlo, než tenhle udavač kamarádů a přeběhlík. On ten výběr kandidátů je fakt tristní! Proč stačí nasbírat 55 000 podpisů nebo získat nominaci od poslanců či senátorů? To přece nic moc o kandidátovi neříká! Měli by pro ně připravit řádné výběrové zřízení a ne jen ty televizní frašky s trapnými dotazy moderátorů! Jde o 1.muže republiky, který nás má reprezentovat, takže by měl prokázat všestranné znalosti!

Středa, 25. ledna 2023, 05:06

Martin Vaněk

A ještě tu pohádku o Karkulce, ta je také dobrá... :-D

Úterý, 24. ledna 2023, 12:07

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.