pátek 27. listopadu 2020 Xenie

Hejtman Petr Kubis varuje v Karlovarském kraji před „koalicí nenávisti" a chce dále jednat

Nejmenší kraj v České republice zůstává i po dnešním ustavujícím zasedání nových zastupitelů bez zvoleného hejtmana a rady kraje. Mandát do zastupitelstva dostalo osm politických stran a uskupení, která se ale zatím nedokázala shodnout na sestavení většinové koalice.

K té údajně spěje takzvaný blok 21 složený z poslanců STAN, Piráti, Místní a části VOK a SNK1 se kterým vážně jedná ODS a KDU-ČSL spolu s dalšími třemi poslanci.  Oba subjekty mají ale jednu zásadní třecí plochu a tou je nominace na post hejtmana. Jeho křeslo totiž chtějí jak zástupci bloku 21 tak i ODS a KDU-ČSL.  

Boj o sestavení vládnoucí koalice ale nevzdalo ani vítězné hnutí ANO, které se rovněž snažilo ihned po volbách sestavit většinovou koalici. To se ale nepodařilo a tak se chvíli zdálo, že se zástupci vítěze voleb dostali do pozice jakýchsi pozorovatelů, kteří vyčkávají, co se stane. Poté co ale dnes lídr bloku 21 Petr Kulhánek (KOA) přiznal, že koalici ještě dojednanou nemá a úspěšně požádal o přerušení ustavujícího zasedání zastupitelstva, rozeslal současný hejtman kraje Petr Kubis (ANO) všem poslaneckým klubům otevřený dopis.

Otevřeným dopisem vyzývá hejtman k dalším jednáním

V něm poukazuje na fakt, že Hnutí ANO volil před 40 dny v Karlovarském kraji každý čtvrtý. Po čtyřech letech v čele kraje ho občané poctili ještě větší důvěrou než v minulých volbách. Potvrdili tak, že si váží práce ANO, kterou spolu s dalšími politickými subjekty poslední čtyři roky odvedlo.

Řada politiků, kteří s námi na rozvoji kraje pracovali, jsou dnes znovu zvolení a mohou s námi dál pokračovat v práci pro náš kraj.  Obracím se proto na všechny ostatní zastupitele zvolené za demokratická uskupení. Nenechte se spojit nenávistí vůči ANO ze strany STAN a Pirátů. Nenechte se strhnout k opovržení čtvrtinou občanů našeho kraje. Pojďme hledat to dobré, pojďme se spojit a ctít demokratickou vůli voličů, pojďme sestavit koalici, která bude zastupovat velkou část voličů Karlovarského kraje. Všichni členové hnutí Místní, VOK nebo SNK1 jsou vítáni u vyjednávacího stolu, a pokud by se obnovil zatím pozastavený projekt s ODS+KDU-ČSL, můžeme velmi rychle postavit nové vedení našeho kraje a ukončit neschopnost Petra Kulhánka postavit Koalici nenávisti. Nenávist nikdy nic dobrého nepřinesla,“ píše Petr Kubis nově zvoleným zastupitelům.

Důležité mandáty drží ODS a KDU-ČSL

Kubis se tak opírá o složení koalice, která v uplynulých čtyřech letech v kraji vládla. Byla složená s poslanců ANO, ODS, Pirátů, Místních a jedno poslance SPO. Piráti ale další spolupráci s hnutím ANO odmítají a to i přesto, že si ji před volbami pochvalovali. Místní nejprve jednali jak s ANO, tak i STAN a Piráty. Poté odešli do opozice, aby se nakonec k jednacímu stolu vrátili a dohodli se na spolupráci v rámci již zmiňovaného bloku 21. Podobně je na tom i část SNK1 a VOK, které se po volbách během vyjednávání rozštěpili. Nejdůležitější roli tak v současné době hraje koalice ODS a KDU-ČSL a třech odštěpených zastupitelů, která nejprve stála na straně s hnutím ANO a nyní vyjednává s blokem 21.

Od hnutí ANO dostali zástupci ODS a KDU-ČSL nabídku hejtmanského postu, což požadují i po bloku 21. Ten se ale postu šéfa kraje vzdát nehodlá a tak se uvidí, zda některá ze stran ustoupí, nebo zda ODS a KDU-ČSL a tři poslanci s nimi ukončí jednání a vrátí se k jednacímu stolu hnutí ANO a bude se snažit o pokračování ve stávající krajské koalici. To by ale předpokládalo, že s sebou přivede ještě minimálně tři další poslance, neboť ANO disponuje 13 mandáty a koalice ODS a KDU-ČSL s dalšími 3 odtrženými zastupiteli 7 mandáty. K nadpoloviční většině je v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu potřeba minimálně 23 poslaneckých hlasů.  Ani jedna ze stran, která o vládnoucí koalici vyjednává, nepředpokládá spojení s SPD, která drží čtyři mandáty.

Hodnocení článku je 42 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto kr-karlovarsky

Štítky volby, koalice, jednání, hejtman, hnutí ANO

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.