čtvrtek 16. července 2020 Luboš

V kraji zemřel první nakažený člověk, jeden pacient se vyléčil, nemocných je 94

Testováno bylo 799 osob. Nejhorší situace je na Chebsku, kde se navíc v nemocnici prokázalo onemocnění CODVID-19 u pěti zaměstnanců. V nemocnici se starali před časem o pacienty, u kterých se později nákaza potvrdila. Hejtman vyzývá ke zvýšení počtu testovaných.

První obětí nákazy koronavirem v Karlovarském kraji je dvaaosmdesátiletý muž z Chebska, který měl i jiné zdravotní komplikace. „Naopak prvním vyléčeným je sedmadvacetiletý muž z Karlovarska,“ uvedla mluvčí karlovarské hygienické stanice Michaela Zajíčková.

Nakažených v kraji je 94, což je číslo udávané ministerstvem zdravotnictví, které eviduje počty nakažených podle adresy trvalého pobytu. To znamená, že v tomto čísle mohou být i lidé, kteří v kraji fakticky nežijí. „Dnes odpoledne v 17 hodin jsme evidovali 86 nakažených přímo z kraje,“ dodala mluvčí hygieny.

Na Chebsku je 53 pozitivních pacientů, v Karlových Varech 25 a v Sokolově 8. V Chebu byla dnes prokázána nákaza i u pěti zdravotníků z chebské nemocnice. „Ne u všech zdravotníků, kteří mají pozitivní testy, je ale jasná souvislost s péčí o pacienty,“ sdělil mluvčí Karlovarské krajské nemocnice  Vladislav Podracký a doplnil: „V minulém týdnu se nemocnice setkala se čtyřmi pacienty s COVID-19 hospitalizovanými na interním oddělení. Vzhledem k tomu, že se na pozitivitu pacientů přišlo až s časovým odstupem, byla v první fázi plošně testována většina zaměstnanců interního a ARO oddělení. Tedy celkem 70 zaměstnanců.“

Testy následně odhalily, že pět lidí má onemocnění COVID-19. Jeden zaměstnanec interního oddělení chebské nemocnice se nakazil přenosem v rodině a zřejmě pak nakazil dalšího pracovníka ve směně. Všichni pozitivně testovaní jsou v domácí karanténě.

"Výsledky testování jsou pro nás přínosem ve dvou ohledech. Jednak jsme si potvrdili, že fungují používané ochranné prostředky, a zároveň, že jsou funkční i nastavené mechanismy postupu v případě výskytu infekce v provozech nemocnice," doplnil mluvčí nemocnice.

I když se na interním oddělení musely provést přesuny zdravotnického personálu, podle Podrackého se zatím nemusel provoz oddělení omezovat.

Krajská nemocnice, chystá v Karlových Varech i Chebu další preventivní opatření, ať už to jsou opakovaná školení personálu v používání osobních ochranných prostředků nebo izolace a testování podezřelých pacientů, zejména pacientů přijímaných k intenzivní péči.

Zároveň v Chebu pokračuje rekonstrukce JIP-ARO pro vyčlenění prostor pro pacienty s onemocněním COVID-19.

Karlovarský kraj zároveň obdržel další testovací sady a hejtman Petr Kubis žádá obyvatele k zodpovědnému přístupu. "Pokud má někdo příznaky nemoci, nebo se setkal s někým nakaženým nebo umístěným do karantény, neměl by otálet a kontaktovat svého praktického lékaře, který rozhodne o případném provedení testu," sdělil Petr Kubis.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto pixabay

Štítky ČR, zdraví, nemocnice, koronavirus, Karlovarský kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.