Počasí dnes7 °C, zítra9 °C
Středa 18. prosince 2024  |  Svátek má Miloslav
Bez reklam

Policie konkurenci v pohraničí nepřeplatí, říká karlovarský policejní ředitel

V Karlovarském kraji chybí policisté. Ačkoli by plný stav měl být zhruba 1400 policistů, v současné době jich chybí 280, tedy bezmála 20 procent. Podle krajského policejního ředitele Michala Šavrni se sice na začátku roku stav mírně zvedne, má nastoupit asi desítka policistů, situaci to ale výrazně nevyřeší. Policie je v nabídce platů nekonkurenceschopná na trhu práce a dobré lidi těžko zaplatí, a v pohraničí s Německem to podle něj platí o to více.

„V Karlovarském kraji máme nevýhodu v tom, že kromě hasičů nebo městských policií tu máme i tři velké věznice. Lidé ale odcházejí i do Německa, i když na nekvalifikovanou práci, nebo do průmyslových zón. I tam jim dají o pár tisíc korun více. Na druhou stranu jim říkám, že ta firma v průmyslové zóně může ze dne na den skončit nebo jejich práci v hale nahradí robot, zato práce u policie je na celý život," říká krajský policejní ředitel Michal Šavrňa.

Nenaplněný stav policejního sboru byl i jedním z důvodů, proč se v Karlovarském kraji zkoušelo sloučení služeben. V praxi to znamená, že policisté ze dvou dosavadních služeben začali pomáhat i v sousedním okrsku. Celkem se tak stalo na 12 místech. Do služeb se ale zapojují i policisté odjinud v rámci interní výpomoci.

Lidé vnímají zatím spíše negativně to, že z obcí mizí služebny. Podle Šavrni je ale třeba si uvědomit, že dnešní policista má všechno potřebné u sebe nebo v autě. S nadsázkou je tak auto pracovištěm současného policisty. Kamenné služebny tak v mnoha případech už nejsou zapotřebí a slouží jen pro odpočinek policistů. To, že policista dokáže přijet rychle a všechno vyřídit na místě, je efektivnější řešení. Policistu, který chodí po ulici, tak lidé dnes vidí většinou jen na velkých akcích. Jestli se podobný model zavede v celém Česku plošně, se ale bude ještě rozhodovat. Problém s nedostatkem policistů je ve více krajích.

Naopak jako výbornou hodnotí karlovarský policejní ředitel spolupráci s obcemi nebo krajem a s městskými policiemi. „Například v Sokolově nám město koupilo záchranářské batohy pro naše prvosledové hlídky. Potřebovali bychom je pro všech osm našich prvosledových hlídek, které v kraji máme. Jednáme o tom i s krajem. Jedna certifikovaná sada přitom stojí okolo 40 tisíc korun," uvedl konkrétní spolupráci s městy Šavrňa.

Na nedávném jednání s novou hejtmankou Janou Mračkovou Vildumetzovou (ANO) padl i návrh, že by kraj podobně, jako podporuje studenty vysokých škol, aby se po studiu vrátili do kraje, mohl stipendii podpořit i studenty sokolovské střední policejní školy. Podle Šavrni to není špatná myšlenka, která by se mohla vyzkoušet a třeba by také pomohla s nenaplněným stavem do budoucna.

Přes všechny potíže, které policie v Karlovarském kraji musí řešit, se daří udržet obecnou kriminalitu na dobré úrovni a podle Šavrni patří kraj mezi ty bezpečnější. Trestná činnost sice v poslední době vzrostla a snížila se i míra objasněnosti, ale je to dáno radikálním nárůstem kyberkriminality, která už tvoří 13 procent trestných činů. U ní je pak i míra objasněnosti menší. Závažné trestné činy se ale objasňovat daří, dodal ředitel karlovarské krajské policie.

Hodnocení článku je 66 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Anh Tuan Tran

Štítky ČR, policie, zaměstnanost, Karlovarský kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Policie konkurenci v pohraničí nepřeplatí, říká karlovarský policejní ředitel  |  Společnost  |  Zprávy  |  Karlovarská Drbna - zprávy z Karlových Varů a Karlovarského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.