Karlovarský hotel Thermal, který je stejně jako ostatní hotely v České republice v důsledku vládního nařízení od 24. března uzavřen. V současné době se rozhodlo, že bude fungovat jako dočasné útočiště pro záchranáře, hasiče, policisty i zaměstnance zdravotnických zařízení z kraje. Pro účely všech složek integrovaného záchranného systému vyčlení veškeré své nově zrekonstruované ubytovací kapacity.
Aktuálně se podle webu ministerstva financí bude jednat o 60 pokojů s tím, že v následujících dvou týdnech může být v případě zájmu kapacita rozšířena až na 100 pokojů. Příslušníkům IZS bude k dispozici obslužný i zdravotnický personál hotelu, stejně jako jeho stravovací kapacity. Cílem je nabídnout těmto pracovníkům, kteří jsou v boji s koronavirovou nákazou v první linii, a přestože nejsou Covid-19 pozitivní, je u nich riziko nakažení obecně vyšší, možnost bezpečné karantény.
„Máme informace, že by možnost preventivní karantény uvítali. Vnímají to jako účinný způsob, jak v tomto nelehkém období maximálně ochránit jejich rodiny a blízké a snížit tak riziko dalšího šíření koronaviru. Jako Ministerstvo financí, které má tento hotel v majetku státu na starosti, cítíme povinnost toto nanejvýš zodpovědné chování maximálně podporovat,“ říká ministryně financí Alena Schillerová.
První ubytovaní by mohli služby hotelu Thermal začít využívat již v průběhu následujících dní. „Považuji za přirozené, aby stát, kraje i jednotlivé města a obce svůj majetek a využitelné kapacity plně využily v našem společném boji s pandemií. Pokud může několik nevyužitých pokojů ve státním hotelu ulevit přetíženým záchranářům či odběrovým sestrám, je potřeba je okamžitě uvolnit. Pokud jim může pomoci stojící jídelna, nemůžeme si dovolit, aby dále zahálela. Stejně tak by měly bez otálení postupovat všechny veřejné instituce napříč naší republikou,“ uzavírá ministryně financí.
S návrhem na využití hotelu Thermal pro záchranáře souhlasí i primátorka Karlových Varů Andrea Pfeffer Ferklová. „Jakmile jsme byli osloveni krajem, abychom našli prostor pro čistě preventivní karanténu pracovníků v takzvané první linii, ihned nás napadl Thermal. Vytipovali jsme i několik dalších lázeňských a hotelových zařízení, která by mohla poskytnout nejen dostatečný prostor, ale také potřebný servis. Jejich finanční požadavky ale bohužel převyšovaly naše možnosti. Z pozice místopředsedkyně představenstva společnosti Thermal-F jsem tedy oslovila paní ministryni financí Schillerovou a vedení hotelu a začali jsme okamžitě situaci řešit,“ uvedla primátorka Karlových Varů.
Ta společně se zástupci kraje a pracovníky hygienické stanice objekt zkontrolovala a prověřila jeho aktuální stav v souvislosti s realizovanou rekonstrukcí. „Hotel již disponuje dostatečným počtem pokojů, ale také velkým parkovištěm, má vlastní a plně funkční zdravotní úsek, bezpečnostní službu. Je tedy připraven poskytnout potřebný komfort těm, které potřebujeme my, abychom situaci zvládli," doplňuje primátorka Andrea Pfeffer Ferklová.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.