Počasí dnes-1 °C, zítra0 °C
Pondělí 6. února 2023  |  Svátek má Vanda

Moje žena dostala obálku s ostrými náboji, řekl Babiš. Vláda i Pavel výhrůžky odsoudili

Prezidentský kandidát a předseda hnutí ANO Andrej Babiš tvrdí, že v sobotu obdržel obálku adresovanou jeho ženě Monice, v níž byl ostrý náboj a anonymní vzkaz plný urážek. Babiš kontaktoval policii, která podle něj věc vyšetřuje. Považuje to za zastrašování prezidentského kandidáta a jeho rodiny, které nepatří do svobodné společnosti, oznámil to po poledni na tiskové konferenci v Praze. Řekl, že na otázky novinářů nebude odpovídat.

Babiš obálku vnímá jako výhružku své rodině

„Dnes ráno mi ochranka předala obálku adresovanou mé ženě Monice, v níž byl ostrý náboj a anonymní vzkaz plný urážek. Jde bohužel o zastrašování prezidentského kandidáta a jeho rodiny, které nepatří do svobodné společnosti. Okamžitě jsem kontaktoval Policii ČR, která věc vyšetřuje a které děkuji za její okamžitou reakci,“ uvedl Babiš. Dodal, že to vnímá jako výhrůžku své rodině, která podle něj má strach o život.

Mluvčí středočeské policie Barbora Schneeweissová uvedla, že se kriminalisté zásilkou zabývají. Podle ní zásilku obdržel Babiš ve čtvrtek, nahlásil ji v sobotu. Zatím neupřesnila, zda byla v zásilce skutečně ostrá munice.

Fiala se vymezil proti násilí i lžím v kampani

Premiér Petr Fiala (ODS), další představitelé vládní koalice i prezidentský kandidát Petr Pavel agresi vůči rodině Andreje Babiše odsoudili. Vyzývají ale současně Babiše, který se s Pavlem střetne v druhém kole volby, aby změnil styl své kampaně. „Je potřeba odsoudit výhrůžky násilím,“ uvedl Fiala na twitteru. Stejně tak je však podle něj třeba odsoudit lži v kampani. „Je potřeba jednoznačně odsoudit jakékoliv násilí, ať už přímé, či ve formě výhrůžek. Takové věci nemají v České republice místo. Jsme a musíme zůstat civilizovanou a demokratickou zemí,“ napsal Fiala na twitteru a facebooku.

Zároveň je ale podle něj potřeba odsoudit lži, manipulace a nespravedlivé osobní útoky objevující se v souvislosti s nynější prezidentskou volební kampaní. Nepřímo obvinil Babiše, aniž ho jmenoval, že sám rozděluje společnost a rozdmýchává vášně. „Myslím, že je zřejmé, že tyto metody vnáší systematicky do politického souboje právě jeden ze současných prezidentských kandidátů. Nelze se na jednu stranu tvářit ublíženě, a na stranu druhou šířit lži, strach a nenávist,“ uvedl premiér.

Podobně se vyjádřili i další politici

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) na twitteru uvedl, že odsuzuje jakoukoli agresi. Ujistil současně, že policie se bude výhrůžkou zabývat stejně vážně jako výhrůžkou vůči komukoli jinému. „Vyhrožovat rodině je nepřijatelný hnus. Tahle šílená agrese musí skončit. Babiš pro to může hodně udělat. Třeba tím, že změní styl své kampaně,“ uvedl Rakušan. „Andrej Babiš se tímto nepřímým obviněním dopouští toho, co mu vytýkám dlouho: rozděluje společnost, vyvolává strach a nenávist,“ dodal ministr vnitra.

Podobně se vyjádřili i další politici vládní koalice. „Na vlastní kůži jsem zažila vyhrožování a nakreslené šibenice a vím, že nejsem sama. Podobné praktiky nesmí mít v naší společnosti místo. Stejně jako lži Andreje Babiše, že chce jeho protikandidát vést válku nebo nastolit totalitu. Nenávist plodí jen další nenávist,“ sdělila na twitteru předsedkyně Sněmovny a šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Mafiánské výhrůžky do demokratické společnosti prostě a jednoduše nepatří. Bez ohledu na to, o jakého člověka nebo politika jde. Tečka. Andrej Babiš by ale měl přestat také se svou nenávistnou kampaní, která jen hloubí příkopy v už tak rozdělené společnosti,“ uvedl na twitteru ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Podle Pavla by měl Babiš přestat vyhrožovat válkou

Projev nenávisti a výhrůžky vůči Babišovi i jeho rodině odsoudil také Babišův protikandidát v prezidentských volbách Petr Pavel. „Takové věci k demokratickým volbám nepatří. Atmosféra je vypjatá hlavně kvůli strašení voličů a antikampani, kterou Andrej Babiš vede. Vyzývám ho, aby stáhl billboardy vyhrožující válkou a začal i on sám vést slušnou kampaň,“ dodal Pavel.

Babiš záhy po vyhlášení výsledků prvního kola voleb po Česku nechal vylepit plakáty s textem „Nezavleču Česko do války. Jsem diplomat. Ne voják. Prezident Babiš“, za které je kritizován. Kritici mu vyčítali, že voliče straší a že urazil vojáky. Babiš přiznal, že se text nepovedl. Již dříve slíbil, že text změní. Na billboardech se již objevily nové plakáty, které uvádí, že „Generál nevěří v mír“ s dovětkem „Volte mír. Volte Babiše“. Pavel používá například billboard se svou fotografií a textem „Vést zkušeně a klidně v těžkých časech“.

Nerudová zveřejnila výhružku, která přišla jí

V odpovědi na vyjádření Babiše zveřejnila neúspěšná kandidátka na prezidentku Danuše Nerudová na svém twitteru výhružný dopis, který přišel minulý týden jí. Anonymní pisatelé se v něm představují jako voliči Hnutí ANO, které údajně pobouřilo, že Nerudová označila Babiše za největší zlo. „Chvíli jsem váhala, zda to mám zveřejňovat, ale jsem toho názoru, že politickou kulturu mlčením nezlepšíme,“ uvedla v příspěvku.

„Mrzí mě, že vaše rodina musí čelit tomu, co já s tou svoji zažívám od začátku tohoto týdne. Bylo mi vyhrožováno vašimi příznivci, kteří mi dali ultimátum, abych odvolala svá slova, že jste zlo. Pokud se tak nestane, tak budu podle výhrůžek fyzicky napadena baseballovou pálkou,“ pokračovalo její vyjádření. „Předpokládám, že teď si dovedete i vy představit, jaké důsledky to pro naši rodinu má.“ Následně Babiše vyzvala k tomu, aby vedl slušnou kampaň. 

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Facebook.com/AndrejBabis

Štítky Andrej Babiš, Petr Pavel, kandidát na prezidenta, volby, policie, Petr Fiala, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.