sobota 4. července 2020 Prokop

Zítřejší Filipojakubskou noc vnímají hasiči jako velmi rizikovou z hlediska lesních požárů

Počet požárů lesních porostů či travních porostů v posledních dnech a týdnech stále stoupá. Od února do konce dubna vyjížděli hasiči v Karlovarském kraji k 87 požárům v lesích či na loukách. Důvodem je suché a teplé počasí po zimě bez sněhu. Lesní a travní porosty jsou na celém území kraje velmi vyschlé a tedy výrazně náchylnější ke vzniku požáru. Hasiči informovali o situace i hejtmana a navrhují mu, aby vyhlásil příslušná opatření jako například zákaz rozdělávání ohňů.

„Oheň se pak v takto vyschlém prostředí plném hořlavých materiálů velmi snadno a rychle šíří. Jen za pondělí vyjížděli naši hasiči v kraji ke třem požárům lesních porostů, za víkend to bylo třináct požárů. Další požár jsme hasili i včera, kdy jsme museli od zásahu požáru pily v Krásném Lese odvolat několik jednotek k požáru lesa směrem na Květnovou,“ uvedl mluvčí karlovarských hasičů Martin Kasal.

Požáry vznikají hlavně nedbalostí lidí při používání otevřeného ohně například během zahrádkářských činností, při těžbě dřeva, ale i lehkomyslnost při turistice a táboření nebo dětských hrách s přítomností ohně.

„Ve vyschlém prostředí stačí i nedopalek cigarety, který může způsobit požár. Nebezpečím lesních či travních požárů je jejich snadné šíření a zpravidla velmi špatná dostupnost pro požární techniku. Likvidace těchto požárů je tak složitá, vyžaduje velké počty zásahové techniky i samotných hasičů, v nepřístupných terénech může ohně prohořívat i několik dní,“ doplňuje mluvčí.

Hasiči proto důrazně apelují na všechny obyvatele kraje, aby v tomto období co nejvíce omezili jakékoliv používání otevřeného ohně, které by mohlo způsobit požár trávy či lesního porostu. Kraj může svým nařízením vyhlásit období zvýšeného nebezpečí vzniku požárů, což s sebou nese například zákaz rozdělávání ohně a další povinnosti pro zemědělce či lesní hospodáře.

„Hasičský záchranný sbor informoval hejtmana Karlovarského kraje o aktuální situaci. Pokud bude trend suchého počasí a velkého počtu požárů pokračovat, navrhnou hasiči hejtmanovi vyhlášení nutných opatření,“ pokračuje Martin Kasal.

Velmi rizikovým bude pro hasiče závěr tohoto týdne. Před prvním květnovým dnem tradičně přichází takzvaný svátek pálení čarodějnic. Tento obyčej je spojený s táboráky a dalšími zvyky.

„Pro hasiče v aktuálním období je Filipojakubská noc rizikovým dnem, kdy může dojít ke většímu počtu požárů. Souvisí to i s postupným uvolňováním vládních nařízení v současné epidemiologické situaci, kdy je předpoklad, že řada lidí bude chtít slavit,“ dodává mluvčí a upozorňuje, že požáry mohou zejména v lesích způsobit značné škody a v případě určení viníka jsou legislativou stanovené sankce pro fyzické i právnické osoby.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo2 čtenářů

Autoři | Foto HZS KK facebook

Štítky požáry, hasiči, pálení čarodějnic, Karlovarský kraj, zákaz

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.