sobota 23. ledna 2021 Zdeněk

Situace v chebské nemocnici je podle primáře interny kritická, poslanec žádá vládu o urychlenou pomoc z Německa

, aktualizováno 10. ledna 2021, 8:00

Poslanec Petr Třešňák (Piráti) odeslal dopis s žádostí ministru zdravotnictví Janu Blatnému (za ANO), kterého informuje o situaci v chebské nemocnici. Tam údajně již nejsou volná intenzivní lůžka a personál musí rozhodovat, komu poskytne intenzivní péči a koho ponechá na standardním oddělení.

„Dle sdělení primáře interny Karlovarské krajské nemocnice v Chebu již není jediné volné intenzivní lůžko a personál je nucen již selektovat pacienty, které umístí na intenzivní péči a které ponechají na standardním oddělení prakticky s těžkým covidovým zápalem plic,“ cituje Petr Třešňák v dopise primáře interny.

Poslanec a místopředseda Výboru pro zdravotnictví Petr Třešňák dále popisuje i neutěšenou situaci ohledně personálu nemocnice. „V danou chvíli není k dispozici sesterský personál na interním oddělení s 30 lůžky obsazenými covidovými pacienty v kritickém stavu,“ pokračuje dále poslanec v dopise.

Cílem jeho iniciativy je přimět vedení České republiky k tomu, aby oficiálně požádalo o výpomoc spolkové země Bavorsko a Sasko. O této pomoci jednal už na jaře i na podzim bývalý hejtman Karlovarského kraje Petr Kubis (ANO) a v tomto týdnu ji předjednal i nový hejtman Petr Kulhánek (KOA). Vláda ale toto rozhodnutí nechce učinit a ujišťuje, že se o pacienty z Karlovarského kraje postarají v ostatních regionech.

Vedení Karlovarského kraje hledalo možnosti navýšení počtu covidových lůžek celý týden. Tam kde se počty daly zvýšit, docházelo k takzvané reprofilaci lůžek, tedy uvolnění lůžek z jiných oddělení ve prospěch těch covidových. „Problém je ale v nedostatku personálu, který hledáme všude možně. Například i v lázeňských zařízeních a hotelích,“ uvedl v týdnu Josef März (VOK), uvolněný krajský zastupitel pro oblast zdravotnictví, který upozorňoval na to, že v Chebu chybí deset sester a dva lékaři.

Aktuální situaci v chebské nemocnici popsal i mluvčí Karlovarské krajské nemocnice (KKN spravuje karlovarskou a chebskou nemocnici)  Vladislav Podracký"Situace v obou nemocnicích KKN je velmi složitá a už týden se pohybujeme na hranici kapacit intenzivní covidové péče. V uplynulých dnech jsme ji proto řešili formou převozů pacientů například do Prahy nebo Plzně, a došlo také na restrukturalizaci intenzivní péče v Chebu, kde byla vyčleněna chirurgická JIP pro covid. Personál tak jednak posílí stávající zaměstnance covidové jednotky a zároveň, pokud to personální situace dovolí, tak přibude až pět dalších intenzivních lůžek pro péči o covidové pacienty. Pacienti kteří budou potřebovat chirurgickou intenzivní budou převáženi do Karlových Varů. Pokud by i poté došlo na naplnění kapacity, budeme to operativně řešit například další restrukturalizací lůžkové péče. Nicméně v první řadě má primář oddělení možnost požádat o převoz pacientů do jiných zdravotnických zařízení, která aktuálně disponují volnou kapacitou."

I na dopis Petra Třešňáka reagoval podle radního Karlovarského kraje Roberta Pisára (STAN) ministr zdravotnictví opakovaným slibem, že Karlovarskému kraji pomohou zařízení z jiných regionů. „Dokud to prý budeme zvládat v ČR, odmítá ministr žádat o pomoc v Německu. Snad ví, co dělá a říká,“ poznamenal Robert Pisár.

Situace v Karlovarském kraji se stále zhoršuje. Včera večer v kraji evidovali hygienici 3786 nakažených nemocí covid-19. Z tohoto počtu jich ale bylo 1765 právě na Chebsku, kde počet nemocných každý den výrazně stoupá. Na Sokolovsku bylo včera 1028 nemocných a na Karlovarsku 993. "Stoupl i počet zemřelých, kterých je aktuálně 310. Během soboty se hodně testovalo. Odebrali a vyhodnotili jsme 1010 testů, což je na první den víkendu opravdu vysoké číslo," uvedla mluvčí krajské hygieny Michaela Zajíčková.

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto KKN

Štítky koronavirus, nákaza, Karlovarský kraj, Německo, ministr, Jan Blatný

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.