Počasí dnes22 °C, zítra23 °C
Úterý 26. září 2023  |  Svátek má Andrea
Bez reklam

Starosta Chebu: Prosím vás, abyste ještě jednou zatnuli zuby a pomohli nám

Zatímco ještě před několika týdny bylo Chebsko nejméně postiženým regionem nemocí covid-19 v České republice, nyní je tam situace velmi vážná. A není to jen Chebsko, kde počty nemocných rostou, na krajském úřadě proto ihned po svátcích zasedal krizový štáb.

„Situace je opravdu vážná. Na úřadě jsme již řešili přerušení chodu některých agend, byla uzavřena jedna z mateřských školek, s velkými počty nemocných lidí se potýkají i složky Integrovaného záchranného systému, na jejichž funkčnosti závisí přežití mnoha z nás. Bohužel co je ještě horší, stoupají počty lidí, kteří potřebují intenzivní péči,“ uvedl starosta Chebu Antonín Jalovec (VPM) s tím, že chebská nemocnice je na hranici svých možností.

Starosta vyzval obyvatele Chebska k maximálnímu omezení společenských kontaktů a důslednému dodržování epidemiologických opatření. „Vím, že po deseti měsících epidemie jsme už všichni podráždění a unavení, ale situace je i nadále vážná a proto vás žádám, abyste ještě jednou zatnuli zuby a pomohli nám překonat toto těžké období,“ dodává starosta a přiznává, že nyní prožívá nejtěžší období od svého zvolení do čela města.

Podobnou výzvu zveřejnil i starosta Mariánských Lázní Martin Kalina (Piráti), který obyvatele vyzývá, aby zůstali doma. „Dbejte zvýšené péče o hygienu. Pokud musíte vyjít mimo bydliště, dodržujte odstupy a chraňte se,“ uvedl na svém facebooku Martin Kalina.

Zasedal krajský krizový štáb

Velké starosti s narůstajícím počtem nakažených má i vedení Karlovarského kraje. Nemocnice jsou podle hejtmana Petra Kulhánka (KOA) na hraně kapacit lůžkové péče pro pacienty s koronavirem. Podle krajské koordinátorky intenzivní péče a lékařské ředitelky karlovarské nemocnice Dagmar Uhlíkové rychle narostl počet covidových pacientů, jejichž stav vyžaduje hospitalizaci a oxygenoterapii.  V nemocnici v Chebu navíc chybí zdravotnický personál, který se potýká s nákazou.

 „V Sokolově zbývají 2 volná lůžka intenzivní péče, v nemocnici v Karlových Varech jedno, chebská a ostrovská nemocnice už nemají v intenzivní péči volné žádné,“ uvedla včera Dagmar Uhlíková s tím, že výrazný nárůst nemocných zaznamenaly i okolní kraje.

Právě na sousední kraje se karlovarští zdravotníci chtěli obracet s žádostí o možnou pomoc, proto zjišťovali jejich volné kapacity.  

„Otevírá se možnost navýšení kapacity lůžkové péče v nemocnici Sokolov o 10 lůžek, z toho je část intenzivní péče. Pokud bychom zajistili zdravotnický personál do nemocnice v Chebu, kde chybějí 2 lékaři a 10 sester, pak by tam bylo k dispozici 15 lůžek. Budeme proto intenzivně shánět zdravotníky z lázeňských zařízení a jednat s vládou o tom, aby se plánované nařízení pracovní povinnosti v téhle situaci týkalo nejen mediků a středoškoláků ze zdravotnických škol, ale také lázeňských či ambulantních sester v primární péči,“ upřesnil Petr Kulhánek.

Toho dnes čeká videokonference s ostatními hejtmany a členy vlády, kde chce prezentovat veškeré zmíněné požadavky Karlovarského kraje. „V této chvíli se neobejdeme bez pomoci hasičů, kteří jsou v počtu téměř 40 lidí v jednotlivých odběrových místech a v nemocnicích, bez spolupráce covidových center v Nemocnici Mariánské Lázně a v REHOS Nejdek, která nám trpělivě vycházejí vstříc. Totéž platí o záchranářích a vojácích,“ shrnul hejtman.

Pomoc by mohla příjít ze sektoru lázeňství a Německa

O zapojení lázeňského zdravotnického personálu jednal i uvolněný krajský zastupitel Josef März (VOK) s vedením města Karlovy Vary a krajské Asociace hotelů a restaurací. „Tady je třeba vyřešit formu pracovního vztahu tohoto personálu, který může figurovat v dotačních anticovidových programech. Rozhodně nechceme způsobit problém zaměstnavatelům, tedy lázeňským zařízením,“ doplnil uvolněný zastupitel.  

Vedení Karlovarského kraje se také chystá opět oslovit sousední Sasko a Bavorsko a zjistit, zda stále trvá nabídka případné pomoci tamních nemocnic.

Aktuálně je podle údajů krajských hygieniků v Karlovarském kraji 2740 lidí nakažených koronavirem a 277 jich v souvislsoti s touto nemocí zemřelo.

Hodnocení článku je 90 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto KKN

Štítky koronavirus, nákaza, Karlovarský kraj, pomoc, studenti, Cheb, nemocnice, okres Cheb, COVID-19, intenzivní péče, Česko, Petr Kulhánek, Martin Kalina, Karlovy Vary

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Starosta Chebu: Prosím vás, abyste ještě jednou zatnuli zuby a pomohli nám  |  Zdraví  |  Zprávy  |  Karlovarská Drbna - zprávy z Karlových Varů a Karlovarského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.