neděle 12. července 2020 Bořek

Nákaza COVID-19 začíná velmi komplikovat život na Chebsku, šíří se v LDN i domovech pro seniory

Dnes přibylo na Karlovarsku 30 případů nákazy koronavirem. 25 případů je na Chebsku jeden na Sokolovsku a čtyři na Karlovarsku. Situace začíná být v některých zařízeních vážná. Nejstarším nakaženým v našem kraji je žena ve věku 93 let, nejmladším šestiměsíční chlapec.

Dnes bylo v Karlovarském kraji provedeno a vyhodnoceno 207 testů. Počet pozitivních testů stoupl o třicet případů na celkových 330. „Na Chebsku už počet pozitivních přesáhl 200 a situace je tady jedna z nejhorších v celé republice,“ uvedla mluvčí krajské hygienické stanice Michaela Zajíčková.

Šestnáct nových případů je u seniorů starších 65 let, jedenáct pozitivních bylo v kategorii od 25 do 64 let, dva mezi mládeží od 15 do 24 let a jeden případ je opět u dítěte mladšího pěti let.  Počet vyléčených stoupl o deset pacientů a je jich aktuálně 133. „Nákaza se dnes prokázala u pětadvaceti žen a pěti mužů,“ dodala mluvčí hygieny.

Velmi vážná situace je v Mariánských Lázních jak jsme informovali již odpoledne, nákaza pronikla i do místní nemocnice. Navíc roste počet nakažených ve zdejším léčebně dlouhodobě nemocných a první pozitivní lidé jsou i v domovech pro seniory v Chebu. Zařízení dělají vše potřebné pro ochranu ostatních. Zařízení okamžitě izolovala nakažené a provedla veškerá další opatření k ochraně pacientů, klientů i zaměstnanců.

„V minulém týdnu jsme vzhledem k vývoji situace nechali testovat klienty domovů pro seniory v Chebu týmem vedeným primářkou karlovarského Emergency MUDr. Dagmar Märzovou. Výsledky testů ukázaly pozitivitu u jednoho klienta v domově Skalka.  Už dříve také onemocněl jeden klient v domově Spáleniště,“ sdělil hejtman Karlovarského kraje Petr Kubis.

Kraj už v předstihu vytvořil krizové sety s ochrannými obleky, respirátory, brýlemi, štíty a rukavicemi.

„Nyní jsme jimi domovy zavezli. K dispozici mají i další ochranné prostředky, aby nedošlo k šíření nákazy. V domovech pracují profesionálové a já jsem přesvědčen, že situaci společně s klienty zvládnou. Budeme se snažit jim být nápomocni dodávkami ochranných prostředků a nadále jsme v kontaktu pro případ potřeby,“ uvedl hejtman Petr Kubis.

Současně s testováním klientů byly provedeny testy také u pracovníků všech pobytových zařízení sociálních služeb v regionu. Stejně tak rozhodl kraj o testech zaměstnanců všech 6 léčeben dlouhodobě nemocných.

 „V léčebně mariánskolázeňské nemocnice se objevila nákaza u pacientů i zaměstnanců, teď je to celkem 17 nemocných. Podle informací ze zařízení jsou pacienti izolovaní, s mírným průběhem nemoci bez teplot, jen s kašlem a všechno je pod kontrolou. I tam jsme dodali ochranné prostředky a dalšími ještě dozásobíme. Může ale dojít k nárůstu počtu nemocných, protože se čeká na výsledky testů části pacientů. Jsme připraveni řešit s vedením nemocnice v Mariánských Lázních případné možnosti úpravy provozu,“ vysvětlil krajský radní Jan Bureš.

 Zatím se nákaza tedy prokázala kromě LDN a DLP nemocnice Mariánské Lázně také v LDN Amica a Neso v Chebu, v zařízeních sociálních služeb pak v Domově pro seniory Tepelská v Mariánských Lázních, Toreal Královské Poříčí a v DPS Skalka a Spáleniště v Chebu. Situaci zvládají zatím ve všech zařízeních bez nutnosti omezení provozu.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo5 čtenářů

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky koronavirus, nákaza, Karlovarský kraj, karanténa

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.