pondělí 3. srpna 2020 Miluše

Knihovny se otevřou veřejnosti, čtenáři dostanou hygienicky ošetřené a nezávadné knihy, ty vrácené půjdou do karantény

Vrácené knihy musejí být uloženy do beden a několik dní ponechány v karanténě. Kdo do knihovny nemusí, může knihy vrátit do biblioboxů. V Ostrově si stále čtenáři senioři mohou nechat knihy dovést. I tady se ale knihovna v pondělí pro veřejnost otevře.

Krajská knihovna v Karlových Varech bude veřejnosti přístupná od pondělí denně od 9 do 19 hodin. Návštěvníci i zaměstnanci však budou muset dodržovat přísná hygienická pravidla.

„V současném stavu chceme mít bezpečnou knihovnu pro všechny. Veškeré publikace prošly uceleným systémem dekontaminace.  Čtenáři tak dostanou hygienicky ošetřenou a naprosto nezávadnou knihu,“ uvedl ředitel knihovny Vratislav Emler.

 Vstup do prostor knihovny bude možný pouze s rouškou, pro omezený počet lidí. Na místě budou k dispozici jednorázové rukavice a bezoplachová desinfekce pro bezpečnou manipulaci s publikacemi.

„Z hygienických důvodů zatím nebudou v provozu veřejné počítače. Veškerý provoz se soustředí do centrální haly, přístup do jednotlivých oddělení nebude možný,“ říká dále mluvčí knihovny Andrea Bocková.

Uživatelé budou moci vracet knihy přímo v knihovně a do biblioboxů. Dva jsou za pokladnami v Městské tržnici a jeden přímo u knihovny.

„Pokud se čtenáři obávají možného rizika a zatím k nám přijít nechtějí nebo k nám nemusí, budeme raději, když budou vracet knihy do biblioboxů. Není třeba nikam spěchat, všechny výpůjčky jsou automaticky prodloužené do 16. května, čtenářům nehrozí žádné upomínky ani pokuty,“ dodala vedoucí služeb Michaela Němcová s tím, že výběr literatury bude omezený.

V centrální hale připraví knihovníci tituly k zapůjčení, k dispozici bude výběr beletrie, odborné a dětské literatury i knih z A klubu. Pokud bude mít čtenář zájem o konkrétní tituly, stačí, když si je zarezervuje a knihovníci je pro něj připraví.

„Na otevření knihovny jsme připraveni, pokud bude příznivá epidemiologická situace, budeme postupně uvolňovat i další služby. Prioritou je pro nás bezpečná knihovna,“ uzavřel ředitel knihovny.

Otevřeno bude od pondělí i v Městské knihovně v Ostrově. I tady ale návštěvníci musejí počítat s omezeným provozem a nutností dodržovat pokyny pracovníků knihovny.

„Knihovna bude veřejnosti přístupná v pondělí, ve středu a ve čtvrtek od 9 do 12 hodin, poté od 13 do 17 hodin. V úterý bude otevřeno od 9 do 12 hodin. Pátky jsou pro naši knihovnu vyhlášeny jako sanitární dny, tudíž nebude pro veřejnost otevřeno,“ uvedla zástupkyně ředitelky ostrovské knihovny Jana Múčková s tím, že čtenáři si v pátek budou moci objednávat knihy telefonicky, a to v době od 9 do 12 hodin.

V sobotu bude knihovna také zavřena. Do Hudebního oddělení a Čítárny-studovny nebude umožněn přístup. Nebude možné si půjčovat společenské hry.

„I nadále bude probíhat rozvoz knih a audiovizuálních médií až domů, ovšem pouze pro seniory ve věku 65 let a více. Do knihovny bude umožněn vstup bočním vchodem pro zaměstnance (u Oranžerie Václava Havla), kde bude možnost vrátit vypůjčené dokumenty. Veškeré vrácené dokumenty budou uloženy do karantény po dobu minimálně 5 dnů,“ dodala zástupkyně ředitele.

 Vstup do knihovny bude umožněn pouze 20 čtenářům najednou, a to pouze se zakrytými ústy a s rukavicemi, které si ještě před obsluhou vydezinfikují.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo1 čtenářů

Autoři | Foto knihovnakv.cz

Štítky knihovna, otevření, hygiena, Karlovarský kraj, Ostrov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.