Počasí dnes5,5 °C, zítra5 °C
Úterý 25. února 2025  |  Svátek má Liliana
Bez reklam

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Je rozdíl mezi policistou cizinecké policie a Mistrem ČR v silovém trojboji?

PR článek

Rozhovor s nadpraporčíkem magistrem Pavlem Krejčou, policistou cizinecké policie, který volný čas tráví v posilovně. Pavel v druhém ze série článků o sobě popsal, co vlastně obnáší práce policisty a zda je možné ji skloubit s osobním životem.

Do služebního poměru k Policii České republiky nastoupil v srpnu roku 2020. Už během studia vysoké školy se mu zalíbila problematika cizinecké policie. Nyní slouží v  jako vrchní inspektor Odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje, na Oddělení pobytových kontrol, pátrání a eskort.

Pavle, co Tě vedlo k nástupu k Policii ČR?
Moji motivaci k nástupu k policii nelze shrnout několika slovy. O nástupu k policii jsem uvažoval už od střední školy, při studiu na Policejní akademii ČR jsem se rozhodl naplno. V rámci studia Policejní akademie ČR jsem mimo jiné absolvoval i předmět činnosti cizinecké policie. Problematika cizinecké policie mě zaujala natolik, že jsem rovnou při nástupu k policii žádal o ustanovení k cizinecké policii.

Co Tě na práci na cizině nejvíc baví?
Nejvíc mě asi baví vedení správního řízení. Právní kvalifikace protiprávního jednání cizinců podle zákona o pobytu cizinců č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území České republiky a změně některých zákonů. Formální úprava spisů je tedy trochu oříšek. Stále je se co učit, zdokonalovat se, ale baví mě to.

Znamená to, že celou službu trávíš v kanceláři?
Převážně sloužím v kanceláři, ale to neznamená, že každý "cizinář" slouží v kanceláři. Práce cizinecké policie zahrnuje širokou škálu činností, jde např. o pobytovou kontrolu cizince. Kontrolu oprávněnosti pobytu nebo zaměstnání cizince a plnění jeho povinností. Kontrolu ubytovacích zařízení, kontrolu pravosti dokladů, ale také i klasickou hlídkovou činnost a dohled nad BESIP. V případě zjištění protiprávního jednání provedeme adekvátní opatření, a to je pak převážně práce v kanceláři. Dá se to shrnout tak, že u odboru cizinecké policie člověk najde uplatnění jak na ulici, tak i v kanceláři.

Jsou pro vstup do řad příslušníků cizinecké policie nějaké zvláštní požadavky?
K zařazení k cizinecké policii nejsou žádné zvláštní požadavky. Určitě se hodí znalost nějakého cizího jazyka. U nás v kraji je to převážně angličtina, němčina, ruština, ale není to podmínkou, protože správní či trestní řízení jsou vedena za přítomnosti tlumočníka. V rámci základní odborné přípravy ve školícím zařízení, policista absolvuje i jazykový kurz. Pro nástup na odbor cizinecké policie je tedy stejné přijímací řízení jako pro jiné složky policie, tj. psychologické vyšetření, testy fyzické způsobilosti a lékařská prohlídka.

Víme o Tobě, že se aktivně věnuješ silovému trojboji, jaké jsou Tvoje největší úspěchy?
V roce 2020, stejný rok co jsem nastoupil k policii, jsem se stal Mistrem ČR v silovém trojboji. Je to taková moje forma relaxu, posilovna, cvičení, životospráva. Snažím se překonávat sám sebe. V současné době se pohybuji na medailových příčkách oblastních soutěží pro západní Čechy.

Využiješ nějak svoji sílu a kondici i při výkonu služby?
(Smích.), Sílu tak úplně ne, ale jsem členem Krajské pořádkové jednotky, takže fyzická zdatnost se mi hodí. Máme celkem dost výcviků a vybavení, které máme na pořádkové na sobě, taky něco váží. Vezměte si protiúderovou helmu, štít, různé ochranné prvky a máte skoro 20 kg navíc ke své váze. V tomhle vybavení cvičíme, běháme a mnohdy na akcích trávíme celý den. Bez nějaké kondice by to člověk nezvládl.

Takže myslíš, že lze spojit práci u policie i s osobním životem a najít si čas na koníčky?
Samozřejmě, třeba fajn benefit je, že máme k dispozici posilovnu s volným vstupem, kam si člověk může jít zacvičit. Nehledě na to, že pro každého by měla být důležitá psychohygiena a self-care. Můžeš si zvolit svůj způsob, jak vydechnout a zrelaxovat se. Pro mě je to cvičení, někdo jiný může třeba malovat.

Poslední otázka, doporučil bys práci u policie i čtenářům?
Záleží na typu člověka, určitě bych tuhle práci nedoporučil nikomu, kdo chce chodit do práce tzv. jen pro peníze. To tady prostě nejde. Vždycky do té služby musíš dát i něco ze sebe, používat selský rozum, být tady pro druhé a hlavně být týmový hráč a ne sólista.

Více o náboru nových policistů se dovíte zde.

Odkaz na video.

Pokud vás ještě něco zajímá, napište na: krpk.nabor@pcr.cz

Kontaktní formulář pro zájemce o práci u Policie ČR

Napište první písmeno abecedy.

* Povinné položky.

Ohodnoť článek

Štítky policie, nábor, PČR, kampaň, bezpečnost, Cheb, Sokolov, Karlovy Vary, Karlovarský kraj, cizinecká policie

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Je rozdíl mezi policistou cizinecké policie a Mistrem ČR v silovém trojboji?  |  Společnost  |  Zprávy  |  Karlovarská Drbna - zprávy z Karlových Varů a Karlovarského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.