pondělí 10. srpna 2020 Vavřinec

Stát bude rozdávat čtyři tisíce korun na lázeňské pobyty

Podruhé v relativně krátkém čase přijel včera do Karlovarského kraje premiér Andrej Babiš se svými ministry Karlem Havlíčkem a Klárou Dostálovou. Včerejší pobyt se odehrával v Karlových Varech a byl věnován problematice lázeňství, zachování pracovních míst a podpory tohoto, pro Karlovarský kraj, velmi důležitého odvětví.

„Naše město je z osmdesáti procent závislé na cestovním ruchu a zejména zahraniční klientele. Přestože se snažíme oslovit české turisty a klienty prostřednictvím slevových poukazů Vary°Voucher a řady chystaných aktivit, což se nám do jisté míry daří, není to cesta k plnému obnovení provozu všech lázeňských a ubytovacích zařízení. Proto chceme společně hledat další nástroje a možnosti pomoci,“ vysvětluje karlovarská primátorka Andrea Pfeffer Ferklová (ANO).

Hlavní snahou primátorky, ředitelů lázeňských hotelů a dalších zástupců subjektů působících v lázeňství je zejména podpora zachování pracovních míst v oboru lázeňství.  „Jedná se o pozice, které jsou velmi specifické a kvůli naší vzdálenosti od Německa velmi často poptávané právě tam. Pokud se nám nepodaří tato místa udržet, nebudeme mít v budoucnu šanci udržet lázeňství jako takové. Navíc se v důsledku pandemie a souvisejících opatření nacházíme v bodě, kdy město nemá dostatek finančních prostředků na rozvoj a investice,“ dodala primátorka.

Premiér se svými ministry určitou představu o podpoře lázeňství mají a navíc chtějí pokračovat v nastavených opatřeních, která mají právě zachování pracovních míst pomoci.

„Máme program Antivirus a kurzarbeit, který podnikatelé v lázeňství kvitují. V rámci vlády i koalice diskutujeme o jejich prodloužení. Víme, že sektor lázeňství je velice důležitý a my se snažíme pomoci, aby byla jistota, že lidé zde nebudou bez práce,“ uvedl k jednání premiér Andrej Babiš (ANO) s tím, že diskuse byla i o tom, jak do lázní nalákat klienty.

Vary°Voucher doplní státní voucher

A s tím by měl pomoci projekt Ministerstva pro místní rozvoj, který bude spuštěn 1. července a je zaměřen na českou klientelu. Zájemci o ozdravnou nebo preventivní lázeňskou kúru získají čtyřtisícový poukaz na pobyt s léčebně rehabilitačními procedurami.

 „Zvolili jsme model, který je podobný systému, jež nastavily Karlovy Vary pro své slevové vouchery. Každý kdo v lázních stráví šest nocí a zakoupí se pět procedur získá od státu příspěvek čtyři tisíce korun. Na tento projekt je alokována jedna miliarda a projekt by měl zatím platit od začátku července do konce letošního roku,“ sdělila ministryně Klára Dostálová (ANO). Hoteliérům a zástupcům lázeňských domů představila také chystaný program přímé podpory, který má provozovatelům ubytovacích zařízení kompenzovat ztráty vzniklé v důsledku uzavření jejich provozu.

Vládní podpora je určena pouze českým klientům a nedá se sčítat s dalšími slevovými kupony. „Člověk může jet do lázní několikrát za rok. A tak například při první cestě použije státní voucher a při druhé třeba ten karlovarský,“ dodala ministryně pro místní rozvoj.

Stávající situaci a orientaci na českou klientelu berou provozovatelé hotelů a lázeňských domů jako výzvu i když v případě Karlových Varů je situace hodně komplikovaná. „Lázeňství v Karlových Varech je postiženo nejvíce z celého lázeňství v celé České republice. Ostatní lázně zaměřené na českou klientelu běží a jsou zaplněny pacienty pojišťoven a rekondičními pobyty. Na Karlovarsku je ten problém hodně specifický, protože většina hotelů byla výrazně na zahraniční klientelu a vše se odvíjí od toho, kdy se otevřou hranice,“ poznamenal prezident Svatu léčebných lázní ČR Eduard Bláha s tím, že pro Karlovy Vary je naprosto klíčové, kdy budou moci začít přijíždět klienti z Ruska, arabských a dalších zemí.

Nyní je třeba dělat masivní kampaň České republiky jako bezpečné destinace, což zástupci vlády přislíbili. „Ale čtyřtisícovou podporu státu pro české klienty samozřejmě také vítáme a věříme, že pokud naučíme Čechy a mladé lidi jezdit do lázní, bude to skvělá investice do budoucna. V tomto směru je státem plánovaná kampaň a projekt slevových voucherů tou pravou investicí,“ dodal Bláha.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo1 čtenářů

Štítky podpora, lázeňství, vouchery, vláda, premiér, Karlovy Vary

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.