pondělí 6. července 2020 Státní svátek - Mistr Jan Hus

Situaci na Sokolovsku chce vláda vyřešit do konce června

Do Karlovarského kraje dnes přijel premiér Andrej Babiš společně s ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem a ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou. Velmi zásadní jednání měl premiér hned ráno ve společnosti Sokolovská uhelná, kde se řešil útlum těžby uhlí a propouštění téměř tisícovky zaměstnanců.

„Situaci si uvědomujeme, jsme připraveni pomoci. Vyjasnili jsme si pozice, známe čísla a ministři musejí připravit formu pomoci. Víme, že problémem jsou emisní povolenky,“ uvedl premiér Andrej Babiš.

Ten slíbil, že během příštího týdne bude další schůzka a do konce června musí být o pomoci rozhodnuto.

„Jedná se o dvě věci. Jednou je těžba uhlí a druhou transformace do moderního teplárenství. Musí vzniknout rychlá pracovní skupina, která shromáždí všechna čísla a rozhodne co dál. Problém transformace teplárenství a emisních povolenek není jen problémem Sokolovské uhelné, ale i dalších společností,“ doplnil ministr průmyslu Karel Havlíček s tím, že kompenzace emisních povolenek od státu, není příliš reálná.

V současné době jde hlavně o to, udržet v pracovním procesu zhruba tisíc zaměstnanců. Těm hrozí, že v polovině roku budou bez práce.

„Situace v kraji je tíživá a musíme ji řešit. Už nynější čísla ukazují, že nezaměstnanost tady bude hrát velkou roli,“ dodala ministryně Jana Maláčová.

Jednání zástupců vlády a Sokolovské uhelné byl přítomen i hejtman Karlovarského kraje Petr Kubis, který vyjádřil naději, že vše dobře dopadne.

Předseda dozorčí rady Sokolovské Uhelné Jaroslav Rokos sdělil, že společnost přichází měsíčně kvůli povolenkám o sto milionů korun v plynárenské oblasti. „Věřím, že se nám společně podaří oddálit proces propouštění do doby, než na Sokolovsku vzniknou nová pracovní místa,“ uzavřel Jaroslav Rokos.

Po jednání na Sokolovské uhelné diskutoval premiér Babiš se starosty obcí Sokolovska a poté odjel do Drmoulu na slavnostní otevření silničního obchvatu.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo3 čtenářů

Štítky Sokolovská uhelná premiér, emisní povolenky. Karlovarský kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.