čtvrtek 16. července 2020 Luboš

Na obnově krajských památek by se mohly podílet regionální stavební firmy

Karlovarský kraj vyčlení i v letošním roce peníze na obnovu památek. A nebude jich málo. Z jeho rozpočtu si úspěšní žadatelé rozdělí dvanáct milionů korun. Celkem se ale na kraji sešly žádosti v hodnotě téměř čtyřicet milionů korun.

Karlovarský kraj i v letošním roce poskytne dotace na obnovu a kulturních památek, památkově hodnotných objektů a movitých věcí.

„Kraj nebude původně vyčleněnou částku krátit a žadatelé si rozdělí původně plánovaných 12 milionů korun. Část příspěvků už schválila Rada kraje, dalšími se ještě bude zabývat krajské zastupitelstvo,“ uvedla mluvčí Karlovarského kraje Jana Pavlíková.

Celkem kraj eviduje v letošním roce 156 žádostí s finančními nároky téměř 40 milionů korun. Úspěšná by mohla být třetina z nich.

„Uvědomujeme si, že obce i ostatní žadatelé mají opravy připraveny a s dotacemi počítali. Kultura, a zvláště zachování jejích hodnot, je pro náš region velmi důležitá a tak k tomu i přistupujeme,“ sdělil náměstek hejtmana Martin Hurajčík.

Dotace na opravy památek by mohlo získat například město Horní Blatná na výměnu šindele na muzeu či na očištění a nátěr střechy kaple sv. Kříže, dále Hazlov na opravu krovu střechy zámku, město Toužim na opravu hradeb ve Vodní ulici a mnoho dalších.

Kraj dále vytvoří zásobník ze zbylých žádostí pro případ, že by některý z úspěšných žadatelů nakonec finanční prostředky na opravy památek vrátil. Finance bude moci využít další žadatel.

„V obnově památek vidíme i šanci pro regionální stavební firmy, na které dopadla koronavirová krize, a tímto způsobem mohou některou ze zakázek v řádné soutěži získat a udržet pracovní místa,“ dodal náměstek hejtmana.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo1 čtenářů

Autoři | Foto živy kraj

Štítky ČR, správa, památky, Karlovarský kraj, obnova, finance

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.