čtvrtek 16. července 2020 Luboš

Karlovarské letiště přijde o svou jedinou pravidelnou linku

Opatření zavedená vládou ve stavu nouze se dotknou také menších mezinárodních letišť v zemi. Komerční přeshraniční lety mohou od soboty využívat jen Letiště Václava Havla v Praze. Vedení Letiště Karlovy Vary proto přijde o svou jedinou pravidelnou linku a obává se těžkých ekonomických dopadů.

 O zbývající dvě linky od soboty přijde letiště v Brně. Vedení letiště v Pardubicích bude o situaci jednat v pondělí.

Do a z Karlových Varů létá v současné době jediná pravidelná linka, a to na moskevské letiště Vnukovo, která se v poslední době i rozšiřovala. "Pro nás to bude znamenat výpadek asi 7500 cestujících měsíčně a asi 1,5 milionu korun za měsíc," řekl dnes ředitel Letiště Karlovy Vary Jiří Pos. Letiště podle něj jedná alespoň o možnosti, aby letadlo přistávalo v Praze, ale cestující mohli dál pokračovat autobusem do Karlových Varů. "Jde nám o to, aby linka úplně nezanikla," uvedl Pos

Letiště Karlovy Vary, které patří Karlovarskému kraji, odbavilo loni 62.434 cestujících, což byl nárůst přes 43 procenta oproti roku 2018. Je za tím spolupráce s leteckou společností Pobeda, která provozuje pravidelnou linku mezi letištěm Vnukovo v Moskvě a Karlovými Vary.

Náměstek hejtmana karlovarského Martin Hurajčík nedávno řekl, že Pobeda letos plánuje další navýšení kapacit na čtyři až pět frekvencí celoročně. Nyní je v ohrožení nejen navýšení, ale i linka jako taková.

O dvě zbývající pravidelné linky přijde od soboty kvůli opatřením zavedeným vládou kvůli koronaviru brněnské letiště. Jde o spoje společnosti Ryanair směřující do Londýna a do Berlína. Ta však měla na konci března stejně skončit. Již před několika dny byly dočasně zrušené lety z Brna do italského Bergama. Zrušené jsou i nepravidelné sezonní lety, nyní se z Brna létalo do Hurghady v Egyptě.

"Všeobecného letectví a nákladní dopravy se nařízení nijak nedotkne a stejně tak pokračuje každodenní provoz letiště. Cestující, kteří již měli zakoupené rezervace, se mohou obrátit na dopravce nebo na agenturu, která jim nákup zprostředkovala," uvedl mluvčí Letiště Brno Jakub Splavec. Na letišti vzlétají letadla ke cvičným letům, startují zde také různé soukromé lety malých letadel.

Přesměrování mezinárodních letů do Prahy se dotkne také letiště v Pardubicích. "Letiště bude zavřené, budeme hledat náhradní řešení pro zaměstnance, eliminovat náklady," uvedla Hana Šmejkalová, ředitelka firmy East Bohemian Airport, která provozuje civilní letiště. V pondělí se sejde představenstvo a bude nastalou situaci podrobněji řešit a přijímat konkrétnější opatření.

Z Pardubic aktuálně létaly linky do Kyjeva a Petrohradu. Od 30. března měly začít létat letadla do španělského Alicante.

Autoři | Foto pixabay

Štítky ČR, letectví, letiště, Karlovy Vary, Brno, Pardubice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.