Počasí dnes9 °C, zítra8 °C
Úterý 16. dubna 2024  |  Svátek má Irena
Bez reklam

Za vynětí lesních pozemků pro letiště zaplatí Karlovarský kraj přes 20 milionů

Karlovarský kraj zaplatí přes 20 milionů korun za změnu označení lesních pozemků, které potřebuje pro rozšíření Letiště Karlovy Vary, jehož je majitelem. Teprve následně bude moct pozemky od Lesů ČR odkoupit. Získání pozemků od Lesů ČR a okolních obcí je nezbytným předpokladem pro rozšíření a prodloužení přistávací dráhy letiště tak, aby na něm mohla přistávat i větší letadla ze vzdálenějších destinací, řekl ČTK náměstek hejtmana Karlovarského kraje Dalibor Blažek (Místní).

Výkup pozemků od státní organizace Lesy ČR není jednoduchý, uvedl Blažek. „Lesy ČR nemohou prodat les, ale pouze pozemek, který není lesem. Proto jsme se domluvili, že uděláme znalecký posudek a požádáme o vyjmutí z pozemků určených k plnění funkce lesa. Posudek byl zpracován a nyní máme rozhodnutí od odboru životního prostředí, že zaplatíme zhruba 21 milionů korun za vynětí pozemků určených k funkci lesa a asi milion a půl za škody hospodářům za to, že tam les už nebude," řekl Blažek.

Poplatek za změnu charakteru pozemků neskončí v rozpočtu Lesů ČR, částečně z něj budou těžit i místní obce, v jejichž katastru pozemky leží. Z poplatku půjde 60 procent do státního rozpočtu a zbytek si rozdělí obec Pila, Karlovy Vary a Andělská Hora, popsal způsob rozdělení poplatku Blažek.

Teprve po změně charakteru pozemků z lesních na jiné využití může Karlovarský kraj začít jednat s Lesy ČR o jejich prodeji. Definitivní cena není stanovená.

Karlovarský kraj by chtěl modernizaci letecké dráhy Letiště Karlovy Vary stihnout v roce 2026. Do té doby by chtěl zajistit i financování. Jedná se o vícezdrojovém, na kterém by se podílel kraj, stát i soukromí investoři. Kraj má hotové posouzení vlivu na životní prostředí a připravuje podklady pro stavební povolení. Odhadované náklady na rozšíření a prodloužení dráhy jsou asi 1,1 miliardy korun.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Letiště KV

Štítky ČR, správa, reality, letectví, Karlovarský

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Za vynětí lesních pozemků pro letiště zaplatí Karlovarský kraj přes 20 milionů  |  Zprávy  |  Karlovarská Drbna - zprávy z Karlových Varů a Karlovarského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.