Už ve středu večer vyjížděli hasiči k požáru u rodinného domu v Ostrově, kde od zábavní pyrotechniky začaly hořet okrasné keře. Jen díky rychlé reakci majitele domu se plameny podařilo včas dostat pod kontrolu. Obecně je Silvestr pro hasiče asi nejnáročnějším dnem v roce. Počet požárů rok od roku narůstá a většinou je na vině právě laické odpalování rachejtlí či dělbuchů.
Už v předvečer silvestrovských oslav vyjížděli hasiči do Ostrova na Karlovarsku, kde začaly hořet okrasné dřeviny u rodinného domu. Plameny se navíc začaly šířit i na samotné stavení. Díky rychlému zásahu majitele domu se oheň podařilo včas uhasit.
„Příčinou vzniku požáru je zábavní pyrotechnika použitá na zahradě u domu, od které začaly hořet dřeviny a následně i část střechy domu. I velmi malá a zdánlivě neškodná zábavní pyrotechnika může neopatrným použitím způsobit rozsáhlý požár," upozorňuje mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.
Jen v karlovarském kraji bylo v rámci loňských oslav příchodu nového roku 19 požárů, část z nich způsobily právě domácí ohňostroje. Podle statistik je nejvíc požárů vždy v prvních třech hodinách Nového roku a jejich počet rok od roku roste.
„Počet požárů způsobených zábavní pyrotechnikou v posledních letech výrazně vzrostl a způsobené škody se pohybují v řádech milionů korun. Nejčastěji hoří trávní porosty, kontejnery s odpady, okrasné keře nebo věci na balkonech. V poslední době dochází i k zapálení odstavených aut a objevují se i případy vyhořelých bytů, do kterých vlétly zapálené světlice,“ říká Kasal.
Kvůli pandemii koronaviru a s ní souvisejícím protiepidemickým opatřením by ovšem letos měly být oslavy příchodu nového roku klidnější. V celé zemi platí zákaz vycházení od 21:00 do 5:00, na veřejnosti se nesmí pít alkohol a restaurace jsou zavřené. V kamenných obchodech se zábavní pyrotechnika nesmí prodávat, lze ji ale koupit například v e-shopech.
Po příčinách nemusíme moc pátrat, na vině je většinou lidská nedbalost, nesprávná manipulace s petardami nebo jinou zábavní pyrotechnikou a nedodržování bezpečnostních doporučení. Často se k tomu všemu přidává ještě alkohol, kdy člověk přestává být ostražitý.
„Letošní novoroční oslavy budnou navíc poznamenány aktuálně platnými protiepidemickými opatřeními. Při dodržení zákazu vycházení v nočních hodinách je extrémně nebezpečné pokoušet se odpalovat zábavní pyrotechniku z oken či balkonů bytů a domů. Toto počínání je maximálně rizikové pro vznik požáru a způsobení vážných zranění. Hasiči proto apelují na všechny, aby letos pokud možno co nejvíce omezili používání zábavní pyrotechniky a snížili tak hrozbu vzniku požárů a zranění,“ varuje Kasal.
Větší nápor zažívají o silvestrovské noci také nemocnice, nejčastěji jde o intoxikace alkoholem nebo různé úrazy, například od dělbuchů. Na konec roku se připravují také městští a státní policisté.
„Na silvestrovskou noc bude posílen, tak jako každý rok, běžný výkon služby. Policisté se zaměří zejména na zajištění bezpečnosti osob, dodržování veřejného pořádku a také na dohled nad silničním provozem. Policisté se samozřejmě budou věnovat také kontrolám všech platných vládních nařízení,“ dodal závěrem mluvčí krajské policie Jakub Kopřiva.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.