V lázních budou vzpomínat na návštěvu spisovatele Marka Twaina

Autoři | Foto facebook.com

Slavný americký spisovatel pobýval v Mariánských Lázních v srpnu roku 1891. O svém pobytu se zmínil v několika povídkách a lázeňské město popisoval jako nejmodernější město na kontinentě a tak hezké, jak si jen člověk může přát…

„Mark Twain přicestoval do Mariánek se svou chotí Olivií a dcerami 16. srpna 1891 a zůstal zde až do konce měsíce. Autor nezapomenutelného Toma Sawyera se ubytoval v hotelu Anglický dvůr pod svým skutečným jménem Samuel Langhorne Clemens,“ popisuje Elena Sorokina, PR manažerka Infocentra Mariánské Lázně.

V Mariánských Lázních v letošním roce vzpomenou na 130. výročí návštěvy spisovatele. Pobyt Marka Twaina ve městě připomíná pamětní deska, kterou nedávno instalovalo Infocentrum města v rámci programu Stezka spisovatelů, který nabízí také tematické exkurze věnované místům, spojeným se spisovateli a dalšími slavnými osobnostmi, které lázně navštívili.

„V současné době probíhají jednání s městskou knihovnou o uspořádání výstavy, která by byla věnována spisovatelově památné návštěvě. Své dojmy z pobytu v Mariánských Lázních slavný spisovatel zveřejňoval v sérii povídek na pokračování pod názvem The Tramp Abroad Again, která vycházela v The Illustrated London News. Mariánské Lázně Twain chválil jako „Nejutěšenější a nejmodernější město na kontinentě, tak hezké, jak si jen člověk může přát,“ pokračuje PR manažerka a cituje z povídek Twaina dále: „Ještě nikdy jsme nepodnikli tak malebnou cestu. Jsou tu jen 2 - 3 ulice, avšak jsou krásné. Když stojíte na dolním konci města, ohromí vás překvapivá harmonie barev, svěžích a veselých…“

Mark Twain popsal své pocity z návštěvy západních Čech v povídce An Austrian Health Factory (česky vyšla pod názvem Rakouská továrna na zdraví). Spisovatel se sobě vlastním decentním humorem, který je dobře srozumitelný i dnešním čtenářům, popisuje procedury, dietní stravování, přísný lázeňský režim, deštivé počasí i otravné lázeňské hosty: „Pokud má někdo dnu, dělají s ním tohle – v 5.30 ráno ho vzbudí, dají mu vejce a dovolí mu, aby se podíval na šálek čaje. V šest musí být u svého pramene s kalíškem zavěšeným u pasu, a rozhodně tam nebude sám. Jak spustí orchestr první tón, musí pozdvihnout kalíšek a se všemi ostatními začít usrkávat tu příšernou vodu. To musí dělat pomalu a dlouho. Pak se asi hodinu musí procházet po horách, aby se protáhl a nalokal se čerstvého vzduchu, co se do něj vejde. Pak si lehne do vany nebo se, pokud to má raději, válí v bahně. V poledne už bude mít hlad a lázeňský řád mu dovoluje utišit ho podle libosti pod podmínkou, že bude jíst jen to, na co nemá chuť. Odpoledne chodí po horách a vdechuje čerstvý vzduch. Večer je mu povoleno sníst tři sousta jakéhokoliv jídla, které mu nechutná, a vypít sklenici libovolného likéru, který nesnáší. Pokud je nekuřák, je mu dovoleno zapálit si dýmku. Ve 21.30 přesně musí být v posteli a sfouknout svíčku. Další den to celé znova. V čem je tohle lepší než mít dnu, to nevím.“

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky výročí, návštěva, Mark Twain, Mariánské Lázně, Karlovarský kraj, lázně, povídka, Tom Sawyer, The Illustrated London News

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.