Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.
Nově zvolení krajští zastupitelé se stále nebyli schopni dohodnout na sestavení vládnoucí koalice. Vypršel jim už zákonný termín, ve kterém mělo proběhnout ustavující zasedání zastupitelstva Karlovarského kraje. To se sice minulý týden sešlo, ale po složení slibů zastupitelů bylo na týden přerušeno.
Důvodem byla proklamace lídra bloku 21, že jeho vyjednávání spěje k úspěšnému konci a že do týdne postaví vládnoucí koalici. Pojďme se ale podrobněji podívat jaká má ona koalice být a co se vlastně aktuálně děje. Petr Kulhánek kolem sebe shromáždil 21 zastupitelů, což je o dva méně, než je potřeba k nejtěsnější většině v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu. Problém ale může být v tom, že těch jednadvacet zastupitelů je složeno z osmi politických hnutí a uskupení. Už jen pomyšlení, kolik ústupků musely jednotlivé subjekty udělat, aby se dobraly alespoň základní shody, by mohlo být špatným signálem pro nadcházející čtyři roky.
Neboť je otázkou, zda bude vždy a u všech osmi subjektů panovat taková ochota uhýbat a ustupovat, jako je tomu nyní, kdy se dělí moc, křesla v radě, výborech a další posty. Co by se mohlo dít v budoucnu, ukazuje přesně jednání mezi zmiňovaným blokem 21 a ODS s KDU-ČSL. To jsou totiž další dva subjekty, které se mají k oněm osmi připojit. A to už máme deset stran a uskupení, což je až neskutečné číslo. Nicméně podstatné je, že si ODS a KDU-ČSL začala nárokovat křeslo hejtmana, které ji nabídl i konkurenční politický tábor hnutí ANO. A na svém požadavku si trvá, což ale platí i o bloku 21, který chce hejtmana také. A na tomto požadavku jednání ztroskotávají.
O tom, která strana má na post hejtmana nárok, není nutné spekulovat. Podstatný je příklad, který se může během nadcházejících čtyř let opakovat nesčetněkrát. Stačí totiž, aby si jeden ze zmíněných osmi, potažmo deseti, takzvaně seknul nebo měl odlišný názor a koalice se nehne z místa. A každému je jasné, že u deseti subjektů je toto více než pravděpodobné. Pokud tedy budeme předpokládat, že zvolení zastupitelé chtějí a budou pracovat pro dobro kraje a prosazovat myšlenky, za které získali hlasy voličů, a ne sedět čtyři roky na teplých a dobře placených postech nebo postech, zajišťujících určité výhody, informace a mnoho dalšího.
Není sice mnoho cest jak z této situace ven, protože mandáty jsou jasně rozdány, nicméně každému je jasné, že se něco musí změnit. A tak jsem velmi zvědav, zda blok 21 oželí post hejtmana za to, že dotáhne do úspěšného konce svoji snahu vyšachovat vítězné hnutí ANO z vlády v kraji. Nebo zda ODS a KDU-ČSL dojde trpělivost a hodí blok 21 přes palubu a vrátí se k jednání s hnutím ANO a budou se společnými silami a jednáními snažit zmiňovaný blok 21 rozbít. Nebo zda se dokonce blok 21 rozbije sám tím, že si některý ze zúčastněných subjektů vše znovu promyslí a zjistí, že by nemusel být v koalici s deseti politickými subjekty a uskupeními, ale třeba jen se čtyřmi nebo pěti a tím pádem by měl více prostoru pro prosazování svých myšlenek z volebního programu. Nabízí se samozřejmě i varianta přizvat k jednání SPD, které má čtyři mandáty, ale tomu se zatím všechny strany vyhýbají.
Někomu se může zdát, že je to hodně zajímavě rozehraná šachová partie, já na ni moc zajímavého nespatřuji. Spíše se obávám budoucích tahanic uvnitř mnohačetné koalice a mám pocit, že ačkoliv slyšíme mnoho řečí o slibech voličům, tak volič je tím, který zůstává mimo hru.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.