Bezpečná krev pro všechny: Darujte krev, ať svět dále bije. Tak zní letošní motto Světového dne dárců krve. Podle organizátorů regionální kampaně, která si klade za cíl přivést více dárců z Karlovarského kraje na transfuzní stanice, panuje mezi lidmi mylná představa, že je krve dostatek. Přesto se často setkáváme s výzvami samotných nemocnic, které dárce vítají s otevřenou náručí. V současné době je v Česku zhruba 260 tisíc registrovaných dárců krve, ročně přibude asi 30 tisíc nových, vyplývá to z údajů Českého červeného kříže (ČČK).
Krevní transfuze je potřebná při těžkých úrazech, léčby otrav nebo u řady operací. Celoživotně jsou na ně odkázáni lidé s umělou ledvinou nebo pacienti se zhoubnými nemocemi krve. Léky vyrobené z krve pomáhají lidem s poruchou srážlivosti, obranyschopnosti nebo těm, kteří utrpěli popáleniny.
Právě dnes si připomínáme nejen den narozenin držitele Nobelovy ceny a objevitele Rh faktoru K. Landsteinera, ale od roku 2005 připadá na 14. června i oslava bezejmenných hrdinů. Tedy těch, co chodí darovat krev. Podle statistik pomůže darovaná krev zachránit každých 15 minut tři lidské životy.
„V České republice je v nemocničních transfuzních zařízeních registrováno téměř 260 tisíc pravidelných dárců krve a ročně přibude asi 30 tisíc nových dárců. Celkový počet dárců krve by měl dle doporučení odborníků činit alespoň 300 tisíc a počet prvodárců by měl činit cca 35 tisíc ročně, aby se pokryl přirozený úbytek a posílil se celkový počet dárců,“ připomíná prezident ČČK Marek Jukl.
Zároveň dodává, že současný počet dárců je ještě dostatečný, chybí však rezervy pro případ mimořádného výdeje. Zvýšit povědomí o dárcovství se snaží i kampaň Daruj krev, zachraň život. Veřejnost si totiž často myslí, že je krve dostatek nebo, že odběr je nepříjemný.
„V návaznosti na obavy lidí přijít darovat krev jsme ve spolupráci s West Bohemia TV a Karlovarskou krajskou nemocnici vytvořili ukázku, jak celý odběr od příchodu po odchod z transfuzní stanice probíhá. Video upravujeme a brzy jej lidé uvidí na našich sociálních sících i na stránkách nemocnice,“ uvedl organizátor projektu Jan Hamar.
V průměru dostane každý občan za svůj život 4x krevní transfuzi a 12x preparát vyrobený z krve
V ČR v posledních letech nestačí počet nových dárců krve vyrovnat jejich úbytek daný věkem či nemocemi
Projekt vznikl v loňském roce a sklidil úspěch. Mimo jiné pořádali organizátoři takzvané Dny dárců, které se konaly v Chebu, Sokolově či v Karlových Varech. Tyto akce budou pokračovat také letos.
„Budeme například 22. srpna na sportovní akci Valdštejnova desítka, kde budeme zájemcům zdarma měřit tlak a určovat krevní skupiny. Vedle toho se také budou moci zapsat do národního registru dárců kostní dřeně. Potkat nás lidé budou moci také 3. září na Dni otevřených dveří Karlovarského kraje a v neposlední řadě také na akci Barometr zdraví v Karlových Varech. Opět zde budou akce pro veřejnost jako je měření tlaku, cukru a přítomná bude také například nutriční specialistka,“ zve Hamar.
Zároveň dodává, že by rádi kampaň rozšířili i do dalších regionů, například hned do sousedního Plzeňského kraje. Stát se dárcem není složité, stačí chtít pomoci. Podrobněji se o dárcovství můžete dočíst na webových stránkách Českého červeného kříže.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.