sobota 6. března 2021 Miroslav

Ztracená seniorka šla na horskou túru v sandálech a tvrdila, že má ponožky s membránou

Dvě ženy ve věku 69 a 64 let ve zcela nevhodné obuvi se včera odpoledne vydaly na pěší túru. To co následovalo během jejich výletu je podle záchranářů příkladem porušením snad všech zásad pohybu v zimních horách.

„Ženy se vydaly na výlet. Jejich cesta měla vést kolem vrchu Loupežník u Dubí v Krušných horách. Nejprve vyrazily podél běžecké trasy na Sedmihůrské cestě, pak se ale vydaly mimo značené cesty a nakonec se ocitly na místě, kde vyšlapané stopy končily. Starší paní dala té mladší svůj mobil do batohu a pak se kdoví proč rozdělily. Mladší paní se podařilo vrátit na Krušnohorskou lyžařskou magistrálu a pak zavolala policistům, že postrádá kamarádku. Ti pak obratem kontaktovali nás s prosbou o součinnost při pátrání,“ uvedl k okolnostem akce Tomáš Plíva, zasahující člen Horské služby Krušné hory.

Záchranáři ihned vyjeli do terénu. Do pátrání zapojili policistu a mladší paní, která je přivolala. Ta je však překvapila svojí obuví. Na sníh se totiž vydala jen v sandálech a termo ponožkách. Záchranářům tvrdila, že ponožky mají membránu, a že do hor takto chodí už třicet let.

„Vyjeli jsme do terénu na sněžném skútru a terénní čtyřkolce, abychom zvýšili šance na nalezení zbloudilé ženy. Policii se ještě podařilo podle mobilu lokalizovat místo, kde se turistky rozdělily. Sami pak projížděli silnice, my jsme se vydali do horského terénu. Po cca 1,5 hodině pak policisté paní nalezli v pořádku na silnici mezi Dubí a Krupkou,“ doplnil Tomáš Plíva.

Pokud se chystáte do hor, rozhodně nepodceňujte výbavu, radí náčelník horské služby

Pandemie koronaviru se skloňuje ve všech odvětvích a výjimkou není ani turistika. Nával lidí pociťují horská střediska i přírodní rezervace. V mnoha případech se pak do hor vydávají i tací, kteří by jinak trávili víkend na nákupech nebo v kině....

Ačkoliv včerejší večerní akce dopadla dobře a obě ženy se podařilo v pořádku nalézt, záchranáři ještě stále nevěřícně kroutí hlavou.

„To, co jsme viděli při této akci, neodpovídalo 30 letům zkušeností pohybu na horách, jak mladší paní uvedla. Bylo porušení snad všech zásad pohybu v zimních horách. Paní se vydala na cestu sněhem v obuvi vhodné na jarní procházku parkem, druhá se vzdala mobilu a s partnerkou se rozdělili. Důrazně turisty varuji, aby se takto nechovali,“ apeloval na návštěvníky pohoří Miroslav Račko, náčelník Horské služby Krušné hory a dodal, že sandály jsou však vrcholem všeho, co horské oblasti od nezodpovědných turistů v posledních týdnech zažívají.

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto HS Krušné hory

Štítky Krušné hory, turistika, pátrání, policie, Horská služba

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.