Počasí dnes-2,2 °C, zítra3 °C
Sobota 22. února 2025  |  Svátek má Petr
Bez reklam

Kriminalita v Karlovarském kraji loni mírně vzrostla, přibylo kyberzločinů

Autoři | Foto Stanislav Heloňa

Kriminalita v Karlovarském kraji vzrostla v roce 2023 o dvě procenta, oproti roku 2022 zaznamenali policisté o 102 trestných činů více. Celkem jich v minulém roce bylo v kraji spácháno 5 041. Trestných činů přibylo výrazněji na Karlovarsku, o něco méně pak na Sokolovsku, na Chebsku naopak kriminalita klesla. Tíživá situace je podle policistů u kybernetické trestné činnosti. Případů každoročně přibývá, navíc je složité je objasnit, řekl novinářům krajský policejní ředitel Michal Šavrňa.

Pachatelé kybernetické kriminality podle něj využívají v prostředí internetu sofistikovanější způsoby páchání trestné činnosti a její objasnění je náročnější. I z tohoto důvodu se policisté zaměřují na zvýšenou preventivní činnost.

„Kybernetická kriminalita nás trápí jako v celé republice. Dochází tam k pozvolnému nárůstu, pohybujeme se mezi deseti až 13 procenty. Sami se prevencí zabýváme, akorát potřebujeme ji intenzivně přenést na veřejnost. Čím více budou lidé bdělí a ostražití, nebudou nabíhat velmi lehce podvodníkům," řekl náměstek policejního ředitele Josef Rada.

Mírný nárůst trestných činů policisté v kraji zaznamenali u majetkové kriminality. Naopak ubylo případů násilné, mravnostní nebo hospodářské kriminality. Policisté stíhali za minulý rok 2 707 lidí, z toho 1 444 bylo recidivistů. Je to o 220 lidí více než v roce 2022, což je navýšení o 8,3 procenta. Objasněnost loňských případů s dodatečně objasněnými skutky z předchozích let činí 63,94 procenta, což je nad celorepublikovým průměrem, který je přibližně 55 procent.

Od počátku roku vyšetřovali kriminalisté šest vražd a pokusů o ně, přičemž u všech se podařilo zjistit pachatele. Šlo tři dokonané a tři nedokonané vraždy. Nejvíce - tři, byli spáchané na Karlovarsku, kde se stala i poslední vražda minulého roku. Muž tehdy uškrtil svého známého a jeho tělo vhodil do kontejneru. Rozsáhlá pátrací akce se uskutečnila na skládce komunálního odpadu v Činově u obce Stružná, kde se po několika hodinách podařilo najít tělo pohřešovaného muže.

Dopravních nehod bylo loni v regionu podobně jako v roce 2022. Policisté v roce 2023 řešili 2 670 dopravních nehod, při kterých bylo 15 lidí usmrceno. V roce 2022 zemřelo při dopravních nehodách 12 lidí. Přibylo lehce zraněných účastníků nehod, naopak těžce zraněných ubylo.

Ohodnoť článek

Štítky ČR, kriminalita, nehoda, policie, 2023, Karlovarský

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Kriminalita v Karlovarském kraji loni mírně vzrostla, přibylo kyberzločinů  |  Společnost  |  Zprávy  |  Karlovarská Drbna - zprávy z Karlových Varů a Karlovarského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.