České tvůrčí osobnosti se staly tvářemi politické iniciativy pod záštitou spolku Dekomunizace. Iniciativa vyzývá lidi k účasti u voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a jejím hlavním cílem je, aby lidé volili demokratické strany a tím vyloučili KSČM z Parlamentu. Podle poslance Jiřího Dolejše, který za KSČM kandiduje v Praze, podobné iniciativy žijí z minulosti, která jako argument podle něj nestačí.
Spolek Dekomunizace vytvořil pod heslem #SbohemSoudruzi videospot s šestnácti českými herci, umělci, hudebníky a influencery. Ve spotu hrají Iva Pazderková, Karel Kovář, David Černý, Patricie Pagáčová, Jitka Schneiderová, Zdeněk Suchý, Milan Šteindler, Tomáš Hanák, Jan Hájek, David Vávra, Josef Zýka, Jiří Macháček, Eva Salzmannová, Renáta Prokopová a Barbora Poláková. Spot namluvil Saša Rašilov a další osobnosti iniciativu podporují například na svých sociálních sítích.
„Kampaň jsme spustili proto, že KSČM považujeme za politickou stranu s temnou totalitní minulostí, od níž se nikdy plně nedistancovala,“ vysvětluje Michal Gregorini ze spolku Dekomunizace.
S tímto tvrzením nesouhlasí poslanec Jiří Dolejš, který za KSČM kandiduje v Praze. Podle něj se KSČM od své minulosti distancuje dostatečně. „Součást identity KSČM je nejen historická distance a omluva, ale jasný akcent na politickou a ekonomickou pluralitu. Už nikdy diktatura a mocenský monopol. To je v dokumentech KSČM snadno dohledatelné,“ uvedl Jiří Dolejš pro Pražskou Drbnu.
Podobné iniciativy žijí podle Dolejše z minulosti, která už dnes jako argument podle něj nevystačí. „KSČM je transformovaná strana, ztotožňovat ji s bývalou státostranou přehlíží fakt, že její program z distance vůči totalitním praktikám už vychází. Ostatně legitimizace KSČM dle zákona o politických stranách a volbami platí, proč nedemokraticky omezovat poltickou soutěž,“ pokládá řečnickou otázku Dolejš.
Středa, 22. června 2022, 11:22
Těžké ublížení na zdraví s následkem smrti prošetřují karlovarští kriminalisté. Tragédií skončila potyčka mezi dvěma muži, při které jeden z nich udeřil druhého mimo jiné do hlavy. Zraněný poté zemřel. Obviněný je ve vazbě a čeká ho soud.
Podle Michala Gregoriniho by byl ten správný dárek k letošnímu stoletému výročí vzniku KSČM, kdyby strana neuspěla v parlamentních volbách. „Lidé, kteří k volbám nejdou, zesilují hlas těch, kteří volí a s nimiž třeba nesouhlasí. Žijeme stále v demokratické společnosti, v níž platí soutěž politických stran. Máme možnost volit uskupení, s jehož hodnotami, programem a nebo osobnostmi máme největší názorovou shodu. Jestliže se vzdáme svého hlasu, může se stát, že dostanou prostor ti, jejichž vlivu na společnost se bojíme nejvíce - extrémní, populistické strany či hnutí s flexibilními hodnotami,“ dodává Gregorini.
Dolejš však Gregoriniho tvrzení o extrémní straně odmítá. „KSČM jde více na systémové solidární řešení, není extrémní, ale důsledná, na kořen jdoucí,“ řekl Dolejš. „KSČM je za tržní ekonomiku, nikoliv byrokratickou. Ale se strategickým řízením - tedy ani fronty na banány, ani fronty na úřadech práce a sociálce. Osobně bych řekl sbohem reliktům stalinismu, ale nikoliv perspektivě demokratického socialismu,“ uzavřel Dolejš.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.