Klidné prostředí lázní je jako stvořené ke chvilkám strávených nad oblíbenou knížkou. To si řekli i autoři projektu Knižní lázně, kteří chtějí několika čtenářům dopřát dvoutýdenní pobyt v lázeňském trojúhelníku, tedy v Mariánských Lázních, v Karlových Varech a ve Františkových Lázních. Ambasadory projektu jsou spisovatel Jaroslav Rudiš a herečka Anna Polívková. Na zájemce také čeká jarmark malých a středních knihkupců, společenské akce nebo autorské čtení.
„Knižní lázně přicházejí s unikátní myšlenkou lázeňských čtenářských pobytů určených veřejnosti zdarma. Organizátoři projektu reagují na nepřehlédnutelné aspekty současné společnosti, jako jsou dopady pandemie Covid-19, hektický životní styl, masivní digitalizace světa či nedostatek kulturního vyžití,“ popisuje za pořadatele Martina Reková.
Jaroslav Rudiš pak pro účastníky čtenářských pobytů připraví seznam doporučené literatury i si připraví autorské čtení z chystaného předkladu své první německy psané knihy Winterbergova poslední cesta.
„Myšlenka uspořádání čtenářských pobytů Knižních lázní, kultivace ducha i těla, mě okamžitě nadchla. Před pár lety jsem sám týden pobýval v Mariánských Lázních, chodil na procházky a taky si hodně četl. Bylo to velmi osvěžující. Zkusím vybrat pár knížek jako takové malé doporučení. Už mám v hlavě pár tipů od J. W. Goetha po Franze Kafku. Z mých knih by se myslím dobře hodil román Grandhotel,“ říká ambasador projektu spisovatel a scenárista Jaroslav Rudiš.
Zájemci se mohou přihlásit vyplněním stručného dotazníku na kniznilazne.cz, v němž je třeba popsat jeden zážitek nebo den v období první vlny pandemie. Uzávěrka přihlášek pro srpnové pobyty je 15. června, vyhlášení do konce června. Podmínkou je, že zájemci již bylo 18 let a poslední rok strávil v České republice.
„Organizátoři ve spolupráci s Institutem lázeňství a balneologie vyberou tři nejzajímavější odpovědi, jejichž autoři získají čtenářské pobyty v délce jednoho nebo dvou týdnů letos v srpnu. Hlavní náplní a podmínkou pobytu bude četba knih, poznávání lázeňských měst a jejich kulturní život,“ dodává závěrem Reková.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.