sobota 2. července 2022 Patricie

Připomínka konce druhé světové války se nesla v komorní atmosféře

Ve většině měst a obcí Karlovarského kraje si v těchto dnech připomněli konec druhé světové války. Obvyklé slavnostní akce osvobození bylo ale kvůli přetrvávajícím koronavirovým restrikcím zakázáno pořádat. Většinou se tedy jednalo o velmi krátký pietní akt spojený s položením věnců a uctění památky válečných obětí.

V Sokolově se vedení města vydalo hned k několika památníkům ve městě. Starostka Renata Ouehlová (ANO) a místostarostové Jan Picka (nez.) a Ladislav Sedláček (Volba pro Sokolov) postupně uctili památku významného výročí v dějinách lidstva u sochy bojovníka od Sokolova před radnicí, u pamětní desky Poděkování americké armádě na Starém náměstí, u pamětní desky příslušníka RAF umístěné na Základní škole Rokycanova a také u pomníku připomínajícím lazaret pro válečné zajatce v Atletické ulici na sídlišti Vítězná.

„Poté už následoval hlavní ceremoniál u památníku sovětských zajatců, kde zástupci města a další hosté postupně položili věnce a ukloněním vzdali čest všem, kteří zahynuli v boji za svobodu. Z hostů to byli kromě jiných hejtman Petr Kulhánek, senátor Miroslav Balatka, ruský atašé Kirill Popov a zástupkyně velvyslanectví USA, chargés d'affaires Jennifer Bachus,“ uvedl mluvčí Sokolova Vladimír Meluzín.

Smutné dějiny si připomněli i v Nové Roli, kde byl zřízen pracovní tábor. Vězněny zde byly převážně ženy české, slovenské, sovětské, belgické a polské národnosti.

„V nelidských podmínkách za neustálého bití a obrovského pracovního nasazení zde přežívalo sedm set vězeňkyň. Ty, které zátěž nezvládly, byly převáženy do lágru v Rovensbrucku, kde jejich život skončil,“ popisuje starostka Nové Role Jitka Pokorná (SNK1), která se rovněž zúčastnila pietního aktu ve svém městě.

Už ve středu si konec války připomínali v Mariánských Lázních, kde sešel starosta města Martin Kalina (Piráti) se zástupci historického spolku.

„Památku na tento významný den jsme bohužel nemohli uctít velkou veřejnou akcí, jak tomu bylo v letech před Covidem. Věnce ale město k památníku osvobození armádou USA v sadech Václava Skalníka dodalo a ve středu jsem se u něj sešel dokonce i se zástupci historického spolku, kteří disponují i autentickou technikou. Pevně věřím, že příští rok již budou moci slavnosti proběhnout bez omezení,“ dodal Martin Kalina.

V Karlových Varech byl věnec a květiny položeny k pomníku americké armády u hotelu Thermalu. „Dnes si připomínáme 76. výročí konce druhé světové války v Evropě. Bohužel i letos bez slavnostního shromáždění. Uctěme minutou ticha památku obětí a padlých vojáků bojujících za naši svobodu,“ uvedla primátorka Karlových Varů Andrea Pfeffer Ferklová (ANO).

Ohodnoť článek

Autoři | Foto mu sokolov

Štítky druhá světová válka, pieta, věnce, Karlovarský kraj, Sokolov, KArlovy Vary, Nová Role

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.