pondělí 10. května 2021 Blažena

Nejstarší symfonický orchestr v českých zemích oslavuje 200 let své existence

Západočeský symfonický orchestr hraje v Mariánských Lázních už dvě staletí. Jeho historie je spjatá s počátkem zdejších lázní a sahá až do roku 1821. Druhý květnový víkend patří tradičně slavnostnímu zahájení lázeňské sezony, letos se ale program přesune do online prostředí, a to i v včetně koncertu čtyřicetičlenného orchestru.

„Psal se rok 1821, kdy tehdejší opat kláštera a zakladatel města Mariánské Lázně vydal písemné nařízení, kterým dosavadní hudební produkce u pramenů legalizoval a dal jim řád. Od tohoto roku se tedy datuje vznik mariánskolázeňského orchestru, který se brzy začal rozrůstat a do dnešních dnů prošel velkým vývojem,“ píší symfonici.

Kdychom chtěli vyjmenovat všechny významné osobnosti spjaté s orchestrem, byl by to opravdu dlouhý seznam. Ale řekněme si alespoň jedno jméno, které určitě všichni znají – Richard Wagner.

„První texty opery Lohengrin napsal právě při pobytu v Mariánských Lázních, kde mu pravděpodobně prvotní skici přehrával právě orchestr. To je historie, kdy taková hudební tělesa u nás ještě neexistovala. První tři orchestry vznikly v Sudetech, jsou to Teplice, Karlovy Vary a Mariánské Lázně. V německém pohraničí to zkrátka kulturně žilo," vysvětlil ředitel orchestru Milan Muzikář.

Orchestr se vždy těšil velké popularitě, o tom svědčí i dobové pohlednice

Ve své dvousetleté historii se několikrát změnil název hudebního tělesa. Orchestr zažil úspěšné i slabé sezony a také válečné období. I to ale přečkal.

„Lázním se války vyhýbaly, neboť vždy sloužily jako lazarety pro raněné vojáky. V Mariánských Lázních to samozřejmě byli Němci až pak s osvobozením převzali lázně i celé město Američané. Ale víme, že i v této době orchestr tu a tam hrál. Nynější situace s pandemií je něco zcela nového, museli jsme se přesunout do online prostředí, ale už se těšíme na kolonádní koncerty, že konečně v druhé polovině června vyjdeme ven před lidi,“ říká Muzikář.

Druhou polovinu koncertní sezony 2019/2020 museli kvůli pandemii zrušit. Pokud to ovšem šlo, nabídli divákům alespoň online vystoupení. Zpětně můžete například zhlédnout Vánoční nebo Velikonoční koncert.

Symfonici zahrají také u příležitosti zahájení lázeňské sezony. Událost bude ale spíše komorního rázu a v čistě online prostředí.

„Orchestr povede Martin Peschík a během večera zazní díla W. A. Mozarta a dvě kompozice Antonína Dvořáka. Koncert se ponese v duchu výročí dvou set let od založení Západočeského symfonického orchestru,“ vysvětlila Elena Sorokina, PR manažerka Lokální destinační agentury KIS Mariánské Lázně.

Samotný koncert začíná v sobotu 8. května v půl osmé večer. Sledovat jej můžete na webových stránkách orchestru na adrese zso.cz. Během programu se divákům také představí houslista Václav Hudeček a klavírista Ivan Klánský.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Západočeský symfonický orchestr

Štítky Západočeský symfonický orchestr, hudba, kultura, Mariánské Lázně, koncert

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.