pátek 5. června 2020 Dobroslav

Osudy muklů i letos připomnělo Jáchymovské peklo, konalo se v komorní atmosféře

Ve velmi komorní atmosféře a omezeném počtu osob se včera a dnes konala připomínka utrpení politických vězňů komunistického režimu. V Horním Slavkově, Ostrově a Jáchymově se konaly vzpomínkové akty za účasti zástupců Konfederace politických vězňů a představitelů zmíněných měst.

„Účast na tomto aktu mne vždy vede k zamyšlení. Nezažil jsem útrapy, mučení a nemusel bojovat za svobodu. Za tu vděčím lidem, kteří nepodlehli ani v těch nejtěžších chvílích a stále věřili, že se svody dožijí. Z osobních vzpomínek přeživších pamětníků vím, že přesto, že je zavřeli, ponižovali, mučili, nikdy nad nimi nevyhráli! Stále cítili svou vnitřní svobodu. Jsem poctěn, že již několik let se mohu s nimi setkávat a naslouchat jim,“ sdělil starosta Horního Slavkova Alexandr Terek, který se zúčastnil setkání na hřbitově svého města.

Jáchymovské peklo si poté připomněli i u Rudé věže smrti v Ostrově a také u Brány svobody v Jáchymově, kde se konala i tradiční mše.

„Ceníme si toho, že jste měli tu odvahu postavit se té komunistické bestii a jsem vděčný za to, že své zkušenosti přenášíte dnešní generaci. Děkuji vám, že nás nenecháte usnout, vedete nás k lepším činům a burcujete nás. Za město Ostrov jsme připraveni vám být vždy oporou, ať je to v čemkoliv, ale zejména toho, co se týká svědectví Rudé věže smrti, která nám nedovolí zapomenout na to, co jste prožili,“ řekl účastníkům pietní akce v Jáchymově místostarosta Ostrova Marek Poledníček.

Svá poselství v Jáchymově přednesli i zástupci Konfederace politických vězňů, kteří nyní řeší vlastní interpersonální problémy. A i toto téma v jejich proslovech zaznělo.  Hlavním poselstvím i přesto ale zůstala připomínka nejvyšších obětí těch, kteří za svobodu položili život. Vzpomenuto bylo i hlavní poslání spolku, kterým je odpor a vystupování proti snahám o rozšiřování komunistické ideologie a proti pokusům o návrat komunistického režimu.

A do třetice se účastníci Jáchymovského pekla sešli u již zmiňované Rudé věže smrti. Ta je národní kulturní památkou, která však potřebuje rekonstrukci. O tu se snaží jak bývalí političtí vězni, tak například i vedení Ostrova s pomocí Karlovarského kraje.

„Musíme si osudy politických vězňů stále připomínat, abychom nedopustili totalitu v jakékoli formě. Letos to bylo ve velmi komorním duchu, ale jsem rád, že jsme si Jáchymovské peklo připomněli,“ dodal starosta Ostrova Jan Bureš.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo4 čtenářů

Autoři | Foto facebook.com

Štítky totalita, muklové, pieta, Jáchymovské peklo, Karlovarský kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.