Výročí konce druhé světové války bylo vzpomenuto i v nouzovém stavu

Autoři | Foto facebook.com

Vzpomínkové pietní akty se včera a dnes konaly na různých místech Karlovarského kraje. Kvůli nouzovému stavu se většinou jednalo pouze o položení věnců nebo krátký projev. V Ostrově se dnes při kladení věnců sešli Ostrostřelci.

Jako první pokládali věnce v Sokolově, kde se pietní akty konaly již včera. „Jsou události, na které nesmíme nikdy zapomenout. Druhá světová válka a fašismus mezi ně rozhodně patří. Velká úcta ke všem obětem, ať byly jakéhokoliv vyznání, ať pocházely z jakéhokoliv světadílu a ať byly doma v jakékoliv zemi,“ uvedl místostarosta Sokolova Jan Picka.

Před zapomínáním varoval i starosta Ostrova Jan Bureš, který společně s Ostrostřelci dnes položil věnec k pamětní desce na zdi městského úřadu. „Dnes je to 75 let od konce nejstrašnějšího konfliktu v dějinách lidstva. Ostrov prožíval válečná léta se všemi hrůzami již od prvních okamžiků německé agrese, kdy v zámku byl zřízen první koncentrační tábor na území Československa,“ vzpomněl starosta.

Tábor sloužil nejprve jako internační pro německé komunisty, sociální demokraty a antifašisty, posléze I pro politické a židovské vězně dalších zotročených národů Evropy. V Ostrově byly v letech války zřízeny i tři zajatecké tábory.

„Ostrovu se nevyhnuly ani nechvalně proslulé pochody smrti, při kterých tisíce vězňů bylo nuceno k vyčerpávajícímu pochodu, a mnozí z nich zaplatili ještě pár dní před koncem samotné války cenu nejvyšší. Nedopusťme, aby se něco podobného, co zažili naši dědové a pradědové, opakovalo,“ dodal Jan Bureš.

A na historii města vzpomněla i Jitka Pokorná, starosta Nové Role. I ta dnes přišla položit věnec k pomníku obětem války.

„Nikdo z nás si neumí ani představit utrpení těch, co válku prožili. S úctou vzpomínejme na všechny, kteří obětovali svůj život pro naši svobodu. Nedovolme nikomu, aby zneužíval strach i nevědomosti ve vlastní prospěch,“ dodala starostka Nové Role, která na svém facebooku stručně popsala nejen historii města, ale i průběh osvobozování a zrušení koncentračního tábora v Nové Roli, ke kterému došlo až v roce 1947.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky druhá světová válka, věnce, starostové, pieta, Karlovarský kraj, věnec, Ostrov, válka, Jan Bureš, Sokolov, Jan Picka, Nová Role, Evropa

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.