čtvrtek 16. července 2020 Luboš

Na dluh Bublavy přispěly obce, města i jednotlivci

Karlovarský kraj vyhlásil veřejnou sbírku na pomoc zadlužené obci Bublava. Ta se zadlužila kvůli stavbě aquaparku, který se ale nikdy nepodařilo dokončit. Ve veřejné sbírce se zatím podařilo nashromáždit více jak jeden a půl milionu korun, což samozřejmě Bublavě velmi pomůže.

„Veřejná sbírka vyhlášená Karlovarským krajem na pomoc zadlužené obci Bublava se v minulých měsících setkala s velkým ohlasem. Na transparentním účtu, kam přispívala města, obce i jednotlivci, se podařilo shromáždit 1 milion 512 tisíc korun. Karlovarský kraj uvolní tyto peníze na hrazení splátek bezúročné půjčky, kterou obci poskytlo ministerstvo financí,“ uvedla Jana Pavlíková, mluvčí krajského úřadu Karlovarského kraje

Bublava se dlouhodobě potýkala s velkým zadlužením a kvůlii dluhu se obec nemohla dále rozvíjet. O pomoc se zástupci Bublavy obrátili v roce 2018 na tehdejší hejtmanku Karlovarského kraje Janu Mračkovou Vildumetzovou, která vyjednala s ministerstvem financí bezúročnou půjčku ve výši neuhrazeného dluhu dosahujícího v té době 12,9 milionu korun.

„Obec tak mohla dluh splatit Finančnímu úřadu ČR a získat splátkový kalendář od ministerstva financí,“ vysvětlila mluvčí.

Kraj navíc na podporu Bublavy vyhlásil veřejnou sbírku.

„Velmi mě potěšil přístup měst a obcí, které projevily velkou solidaritu a do sbírky pro Bublavu přispěly. Stejně tak náš dík patří všem ostatním lidem, kteří obec podpořili a zaslali nemalé finanční prostředky. Z vybraného obnosu získala Bublava rovnou dvě splátky bezúročné půjčky na roky 2020 a 2021, vždy po 750 tisících korun. Mezitím může Bublava řešit tolik potřebné věci pro své občany, jako je stavba vodovodu a kanalizace, může i žádat o dotace například z krajských dotačních programů, což jí dřívější dluh neumožňoval,“ vysvětlila exhejtmanka Jana Mračková Vildumetzová.

Původně Bublava splácela dluh ve výši téměř 31 milionů korun, veškeré její příjmy šly přímo Finančnímu úřadu ČR.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo2 čtenářů

Autoři | Foto facebook.com

Štítky Bublava, dluh, aquapark, pomoc, ministerstvo, Karlovarský kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.