Hejtman Petr Kubis vyjádřil v dopise ministru zdravotnictví přesvědčení, že se na zaměstnance následné a dlouhodobé péče zapomnělo. I proto chce, aby ministerstvo zdravotnictví tyto lidi zahrnulo do objemu finanční podpory, která má být vyplacena jako odměna za péči o pacienty s nákazou COVID-19.
Systém odměn ministerstva zdravotnictví pro zdravotníky pečující o pacienty s nákazou koronavirem nezahrnuje zaměstnance následné a dlouhodobé péče. A to je podle hejtmana Karlovarského kraje Petr Kubise chyba. Proto napsal ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi dopis, ve kterém žádá, aby tyto pracovníky do systému odměn zahrnul.
„Jsme velmi rádi, že zdravotníci, záchranáři i pracovníci v sociálních službách odměny dostanou, protože si je plně zaslouží. Starali se a ještě starají o nemocné COVID-19, byli denně vystaveni riziku nákazy, přitom hlavně zpočátku museli najít způsob, jak účinně ochránit sebe i ostatní. Stejně na tom ale byli i zaměstnanci léčeben dlouhodobě nemocných, kteří se také starají o pacienty seniorského věku, nevyléčitelně nemocné. Je to mimo jiné případ zařízení REHOS Nejdek v našem kraji, které jsme vyčlenili pro příjem pacientů s koronavirem, a tyto pacienty z celého regionu jsme tam umisťovali a stále umisťujeme,“ zdůraznil hejtman Petr Kubis.
Podobně funguje oddělení Nemocnice Mariánské Lázně, které poskytuje následnou a dlouhodobou péči, a v uplynulém období tam došlo k hromadné nákaze pacientů i zaměstnanců.
„Proto jsme přesvědčeni, že odměna plným právem náleží právě i těmto pracovníkům. V jejich případě dokonce nebylo nařízeno ze strany státu testování rapid testy, k němuž jsme nakonec přistoupili jako kraj a vedení léčeben jsme k testování zaměstnanců vyzvali s tím, že je zásobíme materiálem potřebným pro testování. Věřím, že ministerstvo zdravotnictví náš požadavek zohlední,“ vysvětlil krajský radní Jan Bureš.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.