Chebský hrad si v letošním červenci přijelo prohlédnout přes jedenáct tisíc turistů. Památka, jejíž historie se začala psát již na počátku 12. století, láká návštěvníky na zbytky honosného paláce i tajemnou legendu o hradem bloudících duších souputníků Albrechta z Valdštejna.
Zachovaná věž s patrovou kaplí a pozůstatky paláce, jenž byl vystavěn okolo roku 1180 pro císaře Fridricha Barbarossu. To je chráněná kulturní památka hrad Cheb, který je unikátní ukázkou románské falce postavené na území Čech. V objektu se za Barbarossy konaly říšské sněmy, a dokonce v něm císař pobýval před odjezdem na jemu osudnou třetí křížovou výpravu. Falc ale navštívil také Karel IV. i král Jiří z Poděbrad.
Oblíbená památka již tradičně otevřela své brány tisícům návštěvníků, které zve nejen k obdivování architektury. Zájemce toužící po poznání historií opředeného areálu hradu Cheb láká také stálá sokolnická expozice, jež představuje dravce z celého světa. Ptactvo přitom na místě není bezúčelně, silně se totiž pojí s historií památky. „Jeden ze zakladatelů našeho hradu, Fridrich II. Štaufský, světově proslulý středověký císař, byl ve své době uznávaným sokolníkem a je dokonce považován za zakladatele vědecké ornitologie. Spojili jsme tedy historii se současností,“ vysvětlil kastelán hradu Tomáš Dostál.
Stejně jako další kulturní objekty zasáhla také Chebský hrad koronavirová situace a stále se měnící opatření. Češi, kteří se v loňském roce vyhýbali pobytům v zahraničí a volili raději dovolenou v tuzemských městech, znamenali totiž pro hrad velké tržby. Během pouhých dvou měsíců registrovali loni zaměstnanci objektu rekordní počet turistů. „Chebský hrad navštívilo například neuvěřitelné množství Moraváků, kteří by k nám na západ jinak možná ani nejeli, a když náš hrad viděli, tak byli nadšeni, protože netušili, že v republice památka podobného typu vůbec je,“ řekl Dostál.
Za den vstoupí do areálu unikátního hradu stojícího nad řekou Ohře zhruba 420 osob, z nichž většinu tvoří čeští turisté. Častými návštěvníky jsou ale také lidé ze zahraničí, především z nedalekého Německa. V roce 2020 navštívilo hrad v červenci asi 12 700 lidí, letos přišlo ve stejném období 11 300 turistů. „Určitě to ale souvisí s tím, že jsme se v letošním roce v rámci oživení turismu rozhodli pouštět veškeré dětské tábory z celého kraje na náš hrad zdarma, čehož je vskutku hojně využíváno," vysvětlil Dostál.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.