sobota 15. srpna 2020 Hana

Kraj opraví silnice II. a III. třídy za peníze Státního fondu dopravní infrastruktury

Karlovarský kraj nemůže jako jediný kraj v republice čerpat peníze z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), neboť už je vyčerpal. Vedení kraje proto požádalo ostatní kraje o uvolnění sta milionů korun ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) nad rámec pro kraj nárokové částky. Ostatní kraje byly solidární, proto celkem kraj získá na opravy silnic 233 miliony korun z celkem rozdělovaných čtyř miliard.

„Je to pro nás velmi dobrá zpráva. Karlovarský kraj má na starosti 1837 kilometrů krajských silnic, na nichž je 475 mostů a mostků. Podle počtu kilometrů těchto silnic se rozdělují finance od SFDI mezi jednotlivé regiony,“ popisuje systém rozdělování peněz náměstek karlovarského hejtmana Martin Hurajčík (ANO).

Ten dále uvedl, že Karlovarský kraj nemůže jako jediný v této chvíli čerpat finance z Integrovaného regionálního operačního programu.

„Tyto peníze na úseky silnic, které bylo možné z IROP využít, náš kraj již využil. Proto jsme požádali ostatní kraje, aby nám přenechali více finančních prostředků ze SFDI, a ony naopak využijí IROP. Ostatní kraje byly velmi solidární a z programu SFDI dostane náš kraj navíc 100 milionů korun. Celkem to bude 233 miliony 175 tisíc korun,“ doplnil náměstek hejtmana s tím, že kraj by chtěl za tyto peníze zrealizovat zhruba 14 připravených projektů oprav silnic II. a III. tříd.

Připravené projekty budou realizovat krajští silničáři. „Mezi největší akce patří 2. etapa statického zajištění úseku silnice Stříbrná – Bublava, pokračování modernizace silnice Vřesová - Tatrovice či modernizace silnice v obci Stará Voda. Plánujeme ale i menší opravy jednotlivých úseků, mimo jiné ve směru Valeč – Bošov, v Rájově nebo Stebnici,“ uvedl ředitele Krajské správy a údržby silnic Karlovarského kraje Jan Lichtneger.

Další investiční akce na krajských silnicích financuje Karlovarský kraj ze svého rozpočtu a z programů, z nichž v uplynulém období získal evropskou dotaci. Mezi tyto stavby patří v současnosti budovaný obchvat Mariánských Lázní, křižovatka v Anenském údolí či rekonstrukce mostu u Nového Sedla. Dále letos zahájí stavbu dalšího úseku modernizované silnice II/207 v úseku Brložec - Lažany.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto drbna.cz

Štítky silnice, opravy, SFDI, IROP, Karlovarský kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.