Počasí dnes17 °C, zítra18 °C
Neděle 24. září 2023  |  Svátek má Jaromír
Bez reklam

V Česku chybí 93 profesionálních hasičů, zájemce odrazují vysoké nároky a nepříliš dobré platové ohodnocení

V celé republice je nedostatek profesionálních hasičů. Podle aktuálních údajů, které má redakce Drbny k dispozici, je v rámci Hasičského záchranného sboru ČR (HZS) 93 volných služebních míst. V Karlovarském kraji jsou zatím kapacity dostatečné, zájemců o práci ale každým rokem ubývá.

„V současné době máme stoprocentně plné stavy a všechna tabulková místa výjezdových hasičů jsou obsazená. Myslím, že je to dáno také tím, že jsme oproti kolegům menší sbor a fluktuace našich zaměstnanců není tak velká. Zájem o práci u hasičského sboru s roky klesá, ale naštěstí se nám daří nabírat nové lidi. Samozřejmě, že před deseti lety byla situace úplně jiná a zájemců bylo výrazně víc,“ sdělil Karlovarské Drbně mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.

Nepříliš atraktivní platové podmínky 

V jiných krajích ale takové štěstí nemají a musí se potýkat také s tím, že se řadě hasičů blíží odchod do výsluhy. A právě taková obměna v rámci sboru je také jednou z příčin toho, že je v rámci republiky hasičů nedostatek. Dalším důvodem je to, že někteří hasiči odchází, ale noví uchazeči nemusí projít přijímacím řízením, když nesplní předpoklady pro přijetí do služebního poměru. „Důvodem mohou být i nepříliš atraktivní platové podmínky, a to zejména v souvislosti poměru výše služebního příjmu vůči místním podmínkám životní úrovně,“ řekla Drbně Martina Götzová, mluvčí generálního ředitelství HZS ČR.

Aktuálně nejstaršímu hasiči, který slouží standardní čtyřiadvacetihodinové směny, je 65 let, naopak nejmladšímu profesionálnímu hasiči je 19 let.

K dnešnímu dni v ČR slouží 7518 „výjezdových“ profesionálních hasičů. V Kraji Vysočina jich je 699 na 21 stanicích.

To aktuálně eviduje nejvíce volných míst ve výjezdu u HZS hlavního města Prahy, tam chybí 28 hasičů. Nepříliš dobrá personální situace je i u HZS Středočeského kraje, tam je na hasičských stanicích 23 volných míst. „Nelze ale jednoznačně říct, že situace je nejhorší u těchto dvou HZS krajů. Je nutné vedle toho vzít v úvahu také jiné atributy, jako je například územní velikost HZS kraje a jeho specifické podmínky, počet obyvatel v daném kraji či počet zásahů za kalendářní období,“ nastínila Götzová s tím, že ve čtyřech krajích mají aktuálně hasičů dostatek – v Kraji Vysočina, stejně jako v Libereckém, Pardubickém a Olomouckém kraji.

Pokud má někdo zájem o to pracovat u profesionálních hasičů, konkrétně u výjezdové jednotky, pak musí absolvovat přijímací řízení. Ne všichni ale uspějí. „Nejčastěji uchazeč během přijímacího řízení nesplní osobnostní způsobilost, tu posuzuje psycholog bezpečnostního sboru, nebo zdravotní způsobilost, tu posuzuje poskytovatel pracovně-lékařských služeb na základě výpisu ze zdravotní dokumentace vedené registrujícím lékařem, výsledků mimořádné lékařské prohlídky a dalších potřebných vyšetřeních. Překážkou může být i fyzická způsobilost, splnění požadavku na tělesnou zdatnost,“ jmenuje mluvčí generálního ředitelství HZS.

Konkrétně v Kraji Vysočina nejvíce uchazečů nesplní fyzickou způsobilost. „Dále menší část uchazečů nesplní osobnostní způsobilost,“ doplnila Musilová.

Požadavky na profesionální hasiče 

Do služebního poměru může být přijat uchazeč tedy i profesionální hasič, který:

 • je státním občanem ČR
 • o přijetí písemně požádá
 • je starší 18 let
 • je bezúhonný
 • splňuje stupeň vzdělání stanovený pro služební místo, na které má být ustanoven
 • je zdravotně, osobnostně a fyzicky způsobilý k výkonu služby
 • je plně svéprávný
 • je oprávněný se seznamovat se s utajovanými informacemi, pokud to služební místo vyžaduje
 • není členem politické strany nebo politického hnutí
 • nevykonává jinou výdělečnou činnost (možné výjimky) a není členem řídicích nebo kontrolních orgánů právnických osob, které provozují podnikatelskou činnost.

Podmínky musí být splněny současně. „U HZS ČR by měli vykonávat službu příslušníci kvalifikovaní, osobnostně, zdravotně a fyzicky způsobilí a morálně vyspělí. Příslušníci HZS ČR zařazení do „výjezdu“ (24 hod./směna) musí konkrétně splňovat stupeň vzdělání stanovený pro dané služební místo, což je pro ustanovení na 2. tarifní třídu stanoveno minimálně střední vzdělání s maturitní zkouškou,“ dodává Götzová. K dovednostem patří schopnost plnit pokyny nadřízeného služebního funkcionáře, dobrá fyzická zdatnost, týmová práce, operativnost v rozhodování.

Už dávno neplatí, že profesionálním hasičem jsou jen muži. K 8. září slouží v rámci HZS ČR hned čtyři ženy, a to u HZS Středočeského kraje, HZS hlavního města Prahy, HZS Plzeňského kraje a HZS Zlínského kraje. 

Ohodnoť článek

Autoři | Foto HZS Karlovarského kraje

Štítky hasiči, nedostatek hasičů, pracovní místa, profesionální hasiči

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

V Česku chybí 93 profesionálních hasičů, zájemce odrazují vysoké nároky a nepříliš dobré platové ohodnocení | Zprávy | Karlovarská Drbna - zprávy z Karlových Varů a Karlovarského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.