Krajský soud v Plzni znovu potvrdil, že město Chodov je vlastníkem majetku pro rozvod tepla ve městě a ne dosavadní provozovatel, společnost Marservis, která se u soudu už řadu let domáhá určení vlastnictví. Soudy opakovaně konstatovaly, že nájemní smlouva z poloviny 90. let minulého století je neplatná a firma tak po celou dobu hospodaří s majetkem města bez právního vztahu. Firma se ale opět obrátí na Nejvyšší soud.
Podle starosty Chodova Patrika Pizingera (Místní) krajský soud zopakoval rozhodnutí, které padlo už před pěti lety. „Pro nás je to zadostiučinění a zároveň i šance na to, na co jsme připraveni, a to provozovat si teplofikační majetek v Chodově sami, prostřednictvím městské společnosti, kterou už máme zřízenou a vybavenou. A nic nebrání tomu, abychom Chodovákům prostřednictví našeho Tepla Chodov dodávali teplo a teplou vodu za jasnou a transparentní cenu,“ řekl Pizinger.
Ředitel Marservisu Václav Pursch dnes novinářům řekl, že firma bude postupovat stejně jako v předchozí fázi sporu, tedy že se obrátí s dovoláním k Nejvyššímu soudu. „Naši právníci už na tom pracují,“ dodal.
Spor začal téměř před 20 lety. Město původně pronajalo Marservisu tepelné hospodářství, ale následný dodatek ke smlouvě nebyl schválen zastupitelstvem. Firma pak dál teplofikaci provozovala a argumentuje tím, že za dlouhé roky do zařízení investovala, a tak je značná část majetku v jejím vlastnictví. To ale město odmítá.
Zásadní roli přitom hraje i Energetický regulační úřad, který i nadále potvrzuje licenci společnosti Marservis přesto, že město argumentuje tím, že firma nemá právo s majetkem hospodařit. Podle Pizingera tak v případě výhry u soudů bude město žádat nejen ušlý zisk, ale i hledat konkrétní odpovědnost na straně regulačního úřadu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.