Na státním zámku ve Valči na Karlovarsku dnes zpřístupnili novou expozici fresek ze zaniklého kostela svatého Wolfganga v Doupově. Na tematické expozici doplněné audiovizuálními prvky pracovalo vedení zámku s Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity. Pozdně gotické fresky se navrátily do regionu po více než 50 letech.
Výstava fresek je umístěna v bývalém Hubertově sále, který má podobné rozměry jako původní kostel svatého Wolfganga. Fresky jsou představené v instalaci se scénickým nasvícením a zvukem, na které se podílel ateliér multimédií Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. Návštěvníci mohou sami ovládat několik scén zvuku i nasvícení, stejně jako v zámeckém lapidáriu se sochami Matyáše Bernarda Brauna, na kterém se také podíleli studenti plzeňské fakulty.
„Jeden z režimů připomíná gotiku, vrací kostelu jeho původní nasvícení a atmosféru, je doplněný gotickým chorálem. Další, nazvaný Destrukce, hovoří o jeho údělu, kostel byl zbořen ve vojenském újezdu v Doupově. Pak jsou tady režimy Čtyři roční období," řekl Jan Morávek z ateliéru multimédií.
Příprava expozice stála asi 600.000 korun. Z celkového počtu 25 polí se z doupovského kostela dochovalo jen 22. „Největší část fresek je pašijový cyklus, výjevy ze života Krista. Pak tam máme několik oltářních fresek a velkou nástěnnou fresku svatého Kryštofa s Ježíšem," popsal kastelán valečského zámku Tomáš Petr. Výstava je doplněná dřevěným stropem vytvořeným z prken z blízkého pivovaru.
Pozdně gotické fresky byly sejmuty z doupovského kostela v roce 1967. Původní výzdoba z roku 1513 se zachránila před likvidací kostela i města při vzniku vojenského újezdu Hradiště. Do začátku letošního roku byly fresky součástí expozice na státním hradě Švihov. Nová expozice je součástí běžného návštěvnického okruhu valečského zámku.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.