Loňské jarní kolo Sbírky potravin museli kvůli koronaviru pořadatelé zrušit. Letos se za přísných hygienických opatření už mohla akce uskutečnit. V Karlovarském kraji se podařilo shromáždit 8,8 tun jídla a drogerie. Ještě ale nejsou započítané výtěžky ze statických a online sbírek.
„Všem dárcům patří naše poděkování. Právě díky nim se podařilo v Karlovarském kraji nasbírat krásných 8,8 tuny potravin a drogerie. K výsledku se ještě bude připočítávat výtěžek ze statických a online sbírek. Takže na konečné finální číslo si ještě chvíli počkáme. V každém případě jsme velice rádi, že se nám podařilo sklad potravinové banky naplnit jídlem pro lidi v nouzi. K tomu nám z obchodů také doputovala velká zásoba drogerie včetně dětských plen a dalších hygienických potřeb,“ uvedl ředitel Potravinové banky Karlovarského kraje Milan Hloušek.
Jen pro srovnání – loni na podzim vynesla krajská sbírka 14,3 tun potravin a drogerie. Vybrané dary nyní budou třídit a postupně vydávat odběratelům.
„Jsou to azylové domy, nízkoprahová denní centra i zařízení pro seniory. Je to opravdu široké spektrum. Dříve panovala představa, že potravinovou pomoc potřebují lidé bez domova, ale tak to už dávno není. Dnes se do problémů dostávají i celé rodiny, které dříve normálně fungovaly. Vliv na to má i koronavirová krize, kdy lidé přišli o práci a zdroj financí nebo jsou zadlužení a podobně. Přibývá i seniorů, kteří mají problém vystačit s důchodem,“ popisuje Hloušek.
Ruku k dílu v Karlovarském kraji přidalo i 150 dobrovolníků. Mezi nimi byli například skauti z Habartova, pracovníci sociálních služeb, charit a neziskových organizací, kteří pomáhají lidem v tíživé životní situaci.
V jarním kole celorepublikové Sbírky potravin se podařilo vybrat ve více než osmi stech prodejnách 286 tun potravin, z nichž lze připravit až 570 000 porcí jídla. Zákazníci rovněž přispěli 32 tunami základních drogerie a hygienických potřeb. Až do 2. května mohou Češi darovat potraviny a drogerii také prostřednictvím online nákupů přes společnosti jako je Rohlík, Košík a Tesco Online nákupy.
„Statistiky jasně ukazují, že počet lidí v nouzi, kteří jsou závislí na pomoci potravinových bank, narostl v loňském roce až o desítky procent. Důvodem je koronavirová pandemie, jež připravila mnoho obyvatel o práci. S tím pak souvisí nedostatek finančních prostředků, které by pokryly alespoň nejnutnější životní potřeby,“ vysvětlila Veronika Láchová, výkonná ředitelka České federace potravinových bank.
Sbírka potravin je jednou z největších charitativních akcí v České republice a jsou do ní po celé zemi zapojeny tisíce lidí z řad dobrovolníků, zaměstnanců prodejen a neziskových organizací.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.