Zimní sezona byla letos o poznání jiná. Sjezdovky byly otevřené zhruba 14 dní. Lidé proto ve větší míře přešli z lyží na běžky. Najednou přibylo také mnoho skialpinistů a řada turistů vyrazila do hor alespoň pěšky. S tím se podle horských záchranářů objevil i nový trend, kterému pracovně říkají „v teniskách na Sněžku“, kdy zachraňovali nejednoho turistu se zcela nevhodným vybavením. Příkladem může být seniorka, která vyrazila v lednu na výlet do Krušných hor jen v sandálech.
Zásahy kvůli úrazům na sjezdovkách skoro neměli, pátracích akcí v terénu naopak přibylo. Podle náčelníka Horské služby ČR Reného Mašína se tento počet akcí zvýšil o 23 procent. „Náročnost těchto zásahů je veliká, a to jak z hlediska počtu lidí, nasazené techniky a času,“ popisuje René Mašín.
Během březnového lockdownu pomáhali pracovníci Horské služby v Karlovarské nemocnici jako sanitáři, asistovali u převozu pacientů i dezinfikovali záchranářské vozy
Novým fenoménem se pak staly výlety, kdy lidé zcela podcenili výběr vybavení. Na horské túry se tak vydali v teplákách nebo v sandálech. Přesně takovou obuv zvolila i čtyřiašedesátiletá seniorka, která se letos v lednu vydala se svou o pět let starší kamarádkou na procházku v Krušných horách.
„Nakonec se ocitly na místě, kde vyšlapané stopy končily. Starší paní dala té mladší svůj mobil do batohu a pak se kdoví proč rozdělily. Mladší paní se podařilo vrátit na Krušnohorskou lyžařskou magistrálu a pak zavolala policistům, že postrádá kamarádku,“ uvedl tehdy k okolnostem akce Tomáš Plíva, zasahující člen Horské služby Krušné hory.
Sobota, 23. ledna 2021, 12:53
Dvě ženy ve věku 69 a 64 let ve zcela nevhodné obuvi se včera odpoledne vydaly na pěší túru. To co následovalo během jejich výletu je podle záchranářů příkladem porušením snad všech zásad pohybu v zimních horách.
Záchranáři ihned vyjeli do terénu. Na místě ale zůstali v šoku, žena se na sníh vydala jen v sandálech a termo ponožkách. Záchranářům tvrdila, že ponožky mají membránu, a že do hor takto chodí už třicet let. Její ztracenou přítelkyni naštěstí po hodině a půl v pořádku nalezli.
Zejména v období kolem Vánoc se rodiny s dětmi vydaly bobovat. Záchranáři doporučují, aby i v tomto případě měly děti nasazené helmy i chránič páteře. Jejich rady podporují i nelichotivé statistiky, kdy počet úrazů na sáňkách nebo na bobech vzrostl o 36 procent.
„Prudký rozvoj skialpinismu podpořený zavřením sjezdovek dostal do nebezpečných situací řadu návštěvníků hor. Zimní lavinová bilance je z hlediska úmrtí nejhorší od roku 1998,“ říká vedoucí lavinové komise Horské služby Pavel Cingr.
Řada lidí podobně jako v loňském roce dá přednost dovolené v tuzemsku. Už minulé léto měli horští záchranáři rekordní počet zásahů, v celé republice jich bylo 2 704. Důležité proto je, aby lidé nepodceňovali přípravu. Dobré je si rozmyslet výběr oblečení, obutí, přibalit lékárničku, jídlo i pití. Záchranáři doporučují sledovat i počasí, proto plánují rozšířit svou mapu výstrah, která je k nalezení na webových stránkách Horské služby.
Neděle, 28. února 2021, 12:00
Aplikace Záchranka funguje téměř dva roky. Za tak krátkou si ji do svých chytrých telefonů stáhlo přes půl milionu uživatelů, na základě volání z aplikace vyjížděla zdravotnická záchranná služba k 1500 případům, přes aplikaci volá o pomoc zhruba...
„Nejdůležitější je sledování bouřkových jevů na hřebenech. Naše výstrahy vycházejí přímo z pozorování v terénu a byli bychom rádi, aby lidé věděli, do čeho jdou,“ vysvětluje Mašín.
Samostatnou kapitolou jsou i cyklisté. Na oblíbených horských trailech by měli lidé kromě helmy zvážit i pořízení chráničů páteře a kloubů. A především nepřeceňovat své schopnosti.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.