Počasí dnes7 °C, zítra12 °C
Čtvrtek 25. dubna 2024  |  Svátek má Marek
Bez reklam

Každý den zasahují hasiči minimálně u jednoho požáru lesního porostu či trávy

Každý den alespoň jeden požár lesního porostu či suché trávy. Taková je bilance hasičů v Karlovarském kraji z tohoto týdne. Každým rokem přitom upozorňují na to, jaká rizika s sebou nese pálení přírodního materiálu. Že na to lidi častokrát nedbají se ukazuje právě v jarním období, kdy je těchto výjezdů čím dál více. Škody bývají mnohdy i nulové, přitom to pro odpovědné osoby může vyústit v pěkně tučnou pokutu.

Ve středu to bylo například u Kraslic, dnes u Aše. Zatím jsou všechny tyto požáry menšího rozsahu a bez škod, rozšíření požáru trávního či lesního porostu je ale velmi snadné a rychlé,“ varoval mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.

Na začátku týdne vyjížděli k požárům travních porostů hned třikrát. Pěkné počasí v posledních dnech donutilo řadu lidí věnovat se údržbě svých zahrad. Shrabané suché klestí, tráva i lupení pak končí na hromadě, kterou se zahrádkáři rozhodnou spálit.

Lidská činnost je nejčastější příčinou požárů suché trávy, polních či lesních porostů. Společně se suchým létem je aktuální období po zimě nejrizikovějším z pohledu hasičů. V průběhu března vyjížděli hasiči k jedenácti požárům trávy či lesních porostů. U každého pak hrozí rozšíření na velkou plochu nebo dokonce rozšíření například na budovy,“ shrnul mluvčí.

Vypalování trávy a porostů je v České republice zakázáno hned třemi zákony, a to zákonem o požární ochraně, zákonem o ochraně přírody a krajiny a zákonem o myslivosti. Pokuty se v tomto případě mohou vyšplhat i na 500 tisíc korun.

Po úklidu zahrady je možné za určitých podmínek přírodní materiály spálit. „Kontrolované spalování přírodních materiálů po úklidu zahrad mohou provádět fyzické osoby za podmínek stanovených dotčenými zákony a za podmínek stanových vyhláškami obcí, a to na přiměřeně velikých hromadách za přítomnosti dospělé osoby a s připravenými prostředky k možnému hašení,“ upozorňují hasiči.

Platí zde také ohlašovací povinnost, pokud by ji lidé porušili mohou opět dostat vysokou pokutu, bezmála půl milionu korun. Hlášení pálení se provádí elektronicky přes formulář paleni.izscr.cz.

Základní pravidla pro pálení biologického materiálu:

  • Velikost hromady klestí je nutno volit tak, aby shořela v době, kdy je na místě přítomen dozor
  • Při náhlém zhoršení počasí nebo silném větru je pálení nutné ihned přerušit a oheň uhasit
  • Místo pro pálení se izoluje pruhem širokým nejméně jeden metr, kde budou odstraněny hořlavé materiály až na minerální půdu (zeminu)
  • Místo spalování se zabezpečí dostatečným množstvím hasebních látek
  • Místo pálení lze opustit až po úplném uhašení ohně
  • Po dobu 5 dnů nebo do vydatného deště je nutno místo pálení pravidelně kontrolovat
  • Příjezdové cesty vedoucí k místům spalování nesmí být zataraseny, spalovat klest lze pouze v bezpečné vzdálenosti od obytných nebo hospodářských objektů
  • Osoba mladší 15 let nemůže odpad spalovat bez přítomnosti osoby starší 18 let

Ohodnoť článek

Autoři | Foto HZS KVK

Štítky hasiči, požár, jaro, les, tráva, Karlovarská kraj, přírodní materiál, Karlovarský kraj, Martin Kasal, , Kraslice, Česko

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Každý den zasahují hasiči minimálně u jednoho požáru lesního porostu či trávy  |  Zprávy  |  Karlovarská Drbna - zprávy z Karlových Varů a Karlovarského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.