sobota 15. srpna 2020 Hana

KHS: Nákaza na Chebsku je souhrou komunitního a rodinného přenosu

Rychlý nárůst o desítky případů nákazy koronavirem na Chebsku je podle hygieniků souhrou komunitního a rodinných přenosů. Daří se ale i dohledávat kontakty nakažených a posílat je na vyšetření. Krajská hygienická stanice (KHS) Karlovy Vary s provozovateli zařízení zdravotnických a sociálních služeb spolupracuje, sdělila mluvčí KHS Karlovy Vary Michaela Zajíčková.

"Komunitní přenos onemocnění covid-19 v kraji i v okrese Cheb je zhruba na stejné úrovni jako v ostatních krajích. Přibližně od začátku měsíce března evidujeme případy, kdy došlo ke komunitnímu přenosu, máme také několik ohnisek rodinných výskytů a výskyt onemocnění byl potvrzen i ve zdravotnických zařízeních a v zařízeních sociální péče v kraji. Tyto potvrzené případy ale nemusí vždy souviset se zdravotní péčí," uvedla Michaela Zajíčková.

V Karlovarském kraji se dosud nakazilo koronavirem 351 lidí. Při přepočtu na počet obyvatel je Karlovarský kraj druhý nejpostiženější hned za Prahou. Zhruba dvě třetiny nakažených v kraji jsou z Chebska. Výrazně nákaza v okrese Cheb zasáhla Mariánské Lázně, jen v mariánskolázeňské nemocnici je podle krajských hygieniků už 43 případů nákazy, celkově ve městě bylo ráno 51 nakažených.

Jak upozornila mluvčí krajských hygieniků, většina zdravotnických zařízení a zařízení sociálních služeb v kraji testuje na koronavirus nové pacienty. Povinně testování podstupuje personál pobytových zařízení sociálních služeb, ze kterých také částečně vycházejí potvrzené případy onemocnění.

"Celkový zvýšený nárůst potvrzených případů v okrese Cheb tedy souvisí s kumulovaným lokálním výskytem, který je i výsledkem aktivního vyhledávání rizikových kontaktů již potvrzených případů," uvedla Zajíčková.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, koronavirus, Chebsko

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.