Karlovarský kraj podpoří letos opravy památek částkou 23 milionů korun

Autoři | Foto Krajský úřad Karlovarského kraje

Karlovarský kraj rozdělí letos 23 milionů korun na opravy památek. I když se krajské dotace v posledních letech zvyšují, zájem žadatelů tradičně výrazně převyšuje možnosti krajského rozpočtu. O podporu žádají kraj jak města a obce, tak i soukromí vlastníci památek. Často jde o havarijní opravy, které mají předejít nevratnému poškození památkově cenných objektů.

Podle hejtmanky Jany Mračková Vildumetzové (ANO) se kraj proto snaží vyhovět co největšímu počtu žadatelů, i když musí výši podpory krátit. „Přišlo nám mnoho žádostí, bylo to zhruba v objemu přes 90 milionů korun. Těmito žádostmi se zabývala kulturní komise, bylo to konzultováno i s odborníky z památkové péče. My jsme chtěli, aby ty finanční prostředky získalo co nejvíce žadatelů, už jenom proto, že je to podpora toho, že se chtějí starat o kulturní památky. My jsme tam v letošním roce vyčlenili částku zhruba 23 milionů korun a dotace jsou v objemu 30 tisíc až 600 tisíc korun na jeden projekt," řekla hejtmanka.

Kromě dotací na samotnou záchranu nebo opravy památek umožňuje krajský dotační program i finanční podporu zpracování projektových dokumentací. U památek jsou i projekty poměrně nákladné a pro vlastníky je projektová příprava klíčová pro získání peněz z dotačních programů, jak krajských, tak městských nebo státních. Mezi podpořenými projekty se objevují opravy hradů, zámků, kostelů, měšťanských domů i drobnějších sakrálních staveb.

Nejvyšší podporu, 600 tisíc korun, navrhuje letos krajská rada například na opravu zámku Luka u Verušiček, kde chce soukromý vlastník obnovit zřícené zdivo a stropy. Stejnou částku doporučili radní i pro opravu zdiva Měšťanského domu č. p. 8 v Jáchymově, který je v majetku města. Půlmilionovou dotaci by mělo dostat i město Žlutice na obnovu gotické Vodní brány, 450 tisíc korun má získat z kraje římskokatolická farnost Klášterec nad Ohří na obnovu střech kostela sv. Václava v Bočí nebo hrad Hartenberg na pokračování obnovy velkého paláce a severního křídla. Peníze z krajského dotačního programu by měla získat zhruba stovka žadatelů.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky správa, památky, Karlovarský kraj

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.