V letošním roce se konají volby do zastupitelstev krajů a jedné třetiny Senátu Parlamentu České republiky. Jejich termíny byly stanoveny na 2. - 3. října 2020 a 9. - 10. října 2020. Organizace voleb se však tentokrát mění v důsledku šíření nákazy koronavirem. Volit budou ale moci i lidé, kteří jsou v karanténě či v izolaci. Volební stanoviště v souladu s novým zákonem o zvláštních způsobech hlasování zřídí Krajský úřad Karlovarského kraje.
„Občané v našem kraji, kterých se nákaza koronavirem nedotkla, mohou přijít k volbám jako obvykle ve volebních okrscích, ve kterých jsou zapsáni dle svého místa trvalého pobytu. Pokud volič nebude volit ve svém volebním okrsku, v jehož stálém seznamu je zapsán, může požádat obecní úřad o vydání voličského průkazu, který ho opravňuje volit v jiném volebním okrsku, samozřejmě pouze v územním obvodu, kde jsou volby vyhlášeny a v jehož územním obvodu je volič přihlášen k trvalému pobytu,“ upřesnila ředitelka Krajského úřadu Karlovarského kraje Martina Vránová.
Žádost o vydání voličského průkazu je nezbytné doručit nejpozději do 7 dnů před konáním voleb poštou, datovou zprávou, osobně lze žádost podat do 30. září 2020 16 hodin.
Ze závažných, zejména zdravotních, důvodů může volič požádat obecní úřad a ve dnech voleb do zastupitelstva kraje a do Senátu PČR okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost, a to pouze v územním obvodu svého volebního okrsku. Okrsková volební komise vyšle k voliči 2 své členy s přenosnou volební schránkou, úřední obálkou a hlasovacími lístky. Kontakty k volbám jsou uvedeny na webových stránkách obcí.
„Někteří lidé jsou však v souvislosti s onemocněním COVID-19 v karanténě nebo v izolaci. Volit ale samozřejmě mohou, umožňuje jim to zákon o zvláštních způsobech hlasování do zastupitelstev krajů a do Senátu v roce 2020. Krajský úřad za tímto účelem zřídí tři volební stanoviště pro příjezd voličů motorovým vozidlem, a to v Karlových Varech, v Sokolově a v Chebu. Dále mohou volit i lidé v uzavřených pobytových zařízeních sociálních služeb a zdravotnických zařízeních poskytovatelů lůžkové péče, případně je možné volit do zvláštní přenosné schránky. Seznamy osob v karanténě a izolaci bude doručovat krajskému úřadu Ministerstvo zdravotnictví ČR a Česká správa sociálního zabezpečení, případně se volič při vlastní volbě může prokázat vydaným potvrzením poskytovatele zdravotních služeb nebo rozhodnutím krajské hygienické stanice o karanténě nebo izolaci,“ dodala ředitelka krajského úřadu.
Hlasování obyvatel v karanténě či v izolaci je možné:
Ve všech způsobech hlasování platí, že oprávněný volič musí prokázat svoji totožnost předložením občanského průkazu.
1. U volebního stanoviště může volič volit pouze z motorového vozidla.
Volič z jednoho okresu nemůže volit v jiném okrese.
Hlasování bude probíhat ve středu 30. září 2020 od 7 do 15 hodin, a u druhého kola senátních voleb ve středu 7. října 2020.Hlasování bude umožněno všem oprávněným voličům, kteří v 15 hod budou čekat na hlasování před volebním stanovištěm.
2. Hlasování při pobytovém zařízení probíhá v případě, že pobytové zařízení je uzavřeno, oznámení o uzavření zasílá krajskému úřadu Krajská hygienická stanice Karlovarského kraje. K provedení voleb se komise pro hlasování dostaví do pobytového zařízení.
Hlasování bude probíhat ve čtvrtek 1. října 2020 v době od 7 hodin do 22 hodin a v pátek 2. října 2020 od 7 do 18 hodin, u druhého kola senátních voleb 8. října a 9. října 2020. Krajský úřad může dobu pro hlasování prodloužit.
3. O možnost hlasovat do zvláštní přenosné schránky může oprávněný volič s nařízenou karanténou nebo izolací telefonicky požádat na telefonním čísle, které zveřejní krajský úřad na svých internetových stránkách, a to nejpozději do čtvrtka 1. října 2020 do 20. hodiny, u druhého kola senátních voleb do čtvrtka 8. října 2020.
Hlasování bude probíhat v pátek 2. října 2020 od 7 do 22 hodin a 3. října 2020 od 7 do 14 hodin, u druhého kola voleb do Senátu v pátek 9. října a sobotu 10. října 2020. V případě potřeby může krajský úřad ve druhém dni voleb prodloužit hlasování, a to nejdéle o 3 hodiny.
U tohoto druhu hlasování je nutné upozornit, že komise pro hlasování se dostaví do místa, kde pobývá oprávněný volič, vyzve oprávněného voliče k hlasování (může s oprávněným voličem dohodnout způsob hlasování, např. v bytě, u bytu apod.) a vyčká nejvýše 10 minut. Pokud se oprávněný volič nedostaví, platí, že hlasování odmítl.
Uvedené zvláštní způsoby hlasování se použijí i pro hlasování v místním referendu konaném v souběhu s volbami do zastupitelstev krajů v Chodově.
Informace ke krajským a senátním volbám najdete na internetových stránkách Karlovarského kraje.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.