pondělí 14. června 2021 Roland

I když jste tam nebyli, hráli jsme pro vás, vzkazuje fanouškům trenér Energie

Hokejisté karlovarské Energie skončili v uplynulé sezoně na desátém místě. Postoupili do předkola play-off, kde vypadli s Pardubicemi. I přesto je hlavní trenér týmu Martin Pešout s uplynulou sezonou spokojen a detailně ji rozebral v rozhovoru s Karlovarskou Drbnou.

Když začneme sezonu rekapitulovat od začátku, to znamená skládání týmu a přípravu na sezonu, tak byl mnohokrát zmiňován nízký rozpočet klubu, mladí hráči a odchod dvou nejproduktivnějších hráčů předešlé sezony Tomáše Rachůnka a Dávida Grígera. A když k tomu přidáme a covid, určitě to nebylo vůbec jednoduché.

Určitě to nebylo ideální. Měli jsme velké obavy, jak odchod nejproduktivnějších hráčů nahradíme, což se nakonec povedlo příchodem Davida Kašeho a Jakuba Lauka. Ani příprava nebyla podle našich představ. My jsme totiž týmem, který má hodně natrénováno a tím doháníme některé herní handicapy. Nakonec jsme přípravu vcelku zvládli a na sezonu jsme byli připraveni.

Tým se podařilo poskládat a extraliga začala. Pak přišla pauza, pár odehraných zápasů, zase pauza. Jak moc to bylo složité období. Navíc se nevědělo, jestli se extraliga bude hrát, dohrávat, měnit model a tak dále?

Nebylo to nic příjemného. Každá příprava je směřována k začátku sezony, tým je připraven, nastartován a najednou přišla stopka. Nám se navíc podařilo sehnat dva hráče z NHL, takže vše mluvilo v náš prospěch. Ale hrát jsme nemohli. Naštěstí jsme blízko hranic a tak jsme mohli jezdit trénovat do Německa a tým držet v nějakém rytmu. Ale to je skutečnost, která byla pro všech čtrnáct mužstev stejná.

Nakonec se začalo pravidelně testovat, hrálo se bez diváků a Energii se dařilo herně i výsledkově. Jak moc jste v těchto úspěšných chvílích vzpomínali na diváky, podporu a jak moc chyběl ten aplaus a nadšení zaplněných tribun?

Nechci mluvit za hráče, protože pro ty to muselo být šílené. Z mého pohledu to má dvě roviny. Ta první je emoční, protože ti diváci tady strašně chyběli. Dařilo se nám, měli jsme Kašeho a Lauka z NHL a myslím, že by bylo mnohokrát vyprodáno. Do klubové pokladny by to přineslo mnoho peněz a samozřejmě by se o hokeji ve městě hodně mluvilo. Navíc jsme tady v posledních minutách a vteřinách otáčeli několik zápasů a to by KV Aréna asi spadla. A ta druhá rovina je směřována k výkonům hráčů. Říká se, že diváci  dokáží z hráčů a celého týmu vymačkat ještě o deset možná dvacet procent více a to nám možná někdy také chybělo. A smutné je samozřejmě i to, že hráči nemohou po zápase nikomu poděkovat a užít si vítězství.

Energie se na přelomu roku ocitla na čtvrté příčce extraligové tabulky. Tušil jste, že přijde krize, nebo bylo reálné udržet se například v první šestce? Kde vidíte příčiny toho, že se po Novém roce týmu přestalo dařit?

Budu upřímný. Reálné to nebylo, protože máme velmi úzký kádr a pokud se hraje třikrát v týdnu, nejsme schopni tohle zvládnout. Takže bylo víceméně jasné, že to na nás musí dolehnout. Navíc máme problém udržet do nejlepší hráče a tak jsme museli v lednu začít jednat o prodloužení smluv a to také k pohodě v týmu nepřispěje a trochu to také odvede pozornost od samotného hokeje. A pak se také začala plnit naše marodka.

Ani v závěru základní části se nepodařilo tým výsledkově nastartovat a skončili jste na desáté příčce. Přenesla se ta herní a výsledková nepohoda i do předkola play off?

Tak do play off se nám přenesla hlavně velká marodka. Sice jsme odehráli první zápas výborně a možná jsme si zasloužili i vyrovnat, ale druhý zápas jsme absolutně nezvládli. Tady je ale třeba říci, že jsme od začátku play off neměli ani jednoho zdravého obránce. To byla situace, kterou jsem nikdy nezažil a to mám na svém kontě třináct odehraných sérií play off.  Navíc je jasné, že se špatná situace v obraně projeví i v útoku, takže to bylo opravdu složité a dobře jsme věděli, že i kdybychom postoupili, tak jsme to čtvrtfinále pomalu neměli s kým hrát.

Nakonec jste sérii s Pardubicemi prohráli 1:3 na zápasy. Co jste řekl hráčům po posledním zápase?

Tak určitě jsem jim poděkoval za sezonu, která byla podle mě úspěšná. Řekl jsem jim, že nemá smysl se matlat v tom, co by bylo, kdyby a co se mělo udělat jinak. Taková je realita a já jim ještě řekl, že už nechci slyšet to hrobové ticho, které v šatně po posledním zápase bylo.

Když shrnete celou sezonu, jste spokojen? Co vnímáte jako největší plus a naopak mínus uplynulého ročníku?

Sezona byla podle mě úspěšná. Získali jsme o dva body více než v té předešlé a to je důležité. Vypovídá to  o tom, že máme stabilizovaný kádr a dokázali jsme, že se na výsledku podílel celý tým a ne jen první lajna, jak si někteří v předešlé sezoně mysleli. Důležité je také to, že jsme sezonu přežili i ekonomicky. A zklamaný nejsem ani z play off. Je třeba si uvědomit, že jsme nehráli proti sedmému celku tabulky, ale de facto druhému, neboť Pardubice po obměně

Jak budou z pohledu týmu vypadat následující dny a týdny, kdy začne příprava a je něco nového, na co se hráči mohou v přípravě těšit?

Hráči dostali do začátku května volno. Pak bude klasická devět týdnů trvající příprava a červencová dovolená. Od srpna jdeme na led a věřím, že už vše bude v normálu.

 Co byste vzkázal fanouškům po skončené sezoně?

Vzkázal bych jim, že si jich velice vážíme a víme, že to ani pro ně nebylo jednoduché. A chceme, aby věděli, že i když jsme hráli bez nich, hráli jsme pro ně. Mrzí nás, že tam nemohli být a na jejich podporu se moc těšíme v další sezoně. Budeme je potřebovat, neboť víme, jak šílený je hrát hokej bez nich.

Hodnocení článku je 74 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto hc energie

Štítky hokej, extraliga, předkolo play off, HC Energie, Karlovy Vary

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.