Policie varuje před novým podvodem na WhatsAppu, vypadá jako hlasování v soutěži

Přišel Vám do WhatsAppu odkaz na hlasování v taneční soutěži nebo nějaký podobný odkaz? Pak na něj rozhodně neklikejte, varuje Policie ČR. Především v Ústeckém kraji už řeší několik případů, kdy neznámý pachatel tímto způsobem získal přístup do cizího WhatsAppového účtu a poté z něj rozeslal kontaktům žádost o půjčení peněz s tím, že je zítra vrátí. A někteří lidé se už napálili, když domnělým známým peníze na zaslaný účet poslali. Zprávy chodí podle zjištění Karlovarské Drbny i lidem v našem kraji.

„V žádném případě neklikejte na žádný odkaz na hlasování v taneční či jiné soutěži, který vám dorazí na WhatsApp,“ varuje v těchto dnech Policie ČR. S největší pravděpodobností byste se totiž stali další obětí podvodníků, kteří by vaše kontakty v telefonu zneužili pro svoje vlastní obohacení.

Policie řeší v tomto týdnu řadu případů, kdy neznámý pachatel tímto způsobem získal přístup do cizího WhatsAppového účtu. „Poté z něj rozešle zřejmě všem kontaktům žádost o půjčení peněz s tím, že je zítra vrátí. Následně zašle číslo účtu, na který požaduje peníze poslat. Jen v okrese Chomutov jsme v tomto týdnu zjistili nejméně 5 poškozených, kteří neznámému podvodníkovi poslali částky od 27 do 30 tisíc korun v domnění, že půjčují peníze svému známému,“ uvádí policie.

Další případy se již objevily i na Mostecku, Lounsku, prosbu o půjčení peněz od známých už ale dostávají i obyvatelé Karlovarského kraje. „Zablokovala jsem. Dnes přišlo od známé,“ píše například pod varovným příspěvkem Policie ČR na jejich facebookové stránce Simona Bílková z Karlovarska. „Cheb už taky,“ dodává pak liberecká Daniel Horák.

Policie proto upozorňuje veřejnost, aby na požadavek půjčení peněz zprávou na WhatsAppu unáhleně nereagovala. „Pokud vám přijde požadavek na půjčení peněz, nic neposílejte a nejprve si důsledně, nejlépe tak, že zavoláte přímo žadateli o půjčku, ověřte, zda je to skutečně on, kdo vás o půjčku žádá. Odepsat na zprávu a zeptat se na důvody nutnosti půjčky nestačí, protože podvodníci na dotazy v konverzaci normálně odpovídají a vy nemáte šanci zjistit, zda jde o pravého majitele čísla nebo právě podvodníka,“ uzavírá policie.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky podvod, kriminalita, peníze, whatsapp, policie, Liberecký, Ústecký

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.