Karlovarský kraj poskytl příspěvek 375 000 korun na vybavení dětského domova pro děti do tří let v Karlových Varech polohovacími postelemi. Dětský domov v důsledku legislativní změny, kdy už nebude možné umisťovat nejmenší děti do ústavní péče, od 1. ledna 2025 zaniká. Deset lůžek se proto přemění na oddělení dlouhodobé lůžkové peče.
"Se zdravotní pojišťovnou se podařilo nasmlouvat deset lůžek, kde by měla být následná dlouhodobá lékařská péče pro děti od nula do 18 let. S tím souvisí i vybavení, rada kraje proto schválila finanční prostředky pro naše zařízení tak, aby si mohlo nakoupit polohovací postýlky a postele," informoval náměstek hejtmanky pro zdravotnictví Petr Kubis (ANO).
Objekt karlovarského dětského domova se tak od příštího roku po změně legislativy částečně transformuje na centrum s dlouhodobou lůžkovou péčí pro děti. V dětském domově zde zůstávají čtyři děti. Náměstek ČTK řekl, že jedno bude umístěno do dětského domova pro větší děti. Pro druhé se již našla pěstounská rodina. "Dvě děti tam z hlediska jejich zdravotního stavu zůstanou tak, aby mohly být i nadále v péči lékaře," dodal. Takzvané kojenecké ústavy byly dosud poslední instancí v případě, že se dítě nepodařilo umístit do náhradní rodiny.
O své další existenci po transformaci díky legislativní změně má už karlovarský dětský domov jasno. "Provozujeme dvě dětské skupiny s kapacitou dvakrát 20 dětí od jednoho roku do tří let a denní terapeutické centrum pro až sedmileté děti s handicapem," uvedla ředitelka domova Erika Pavlová. O místa v dětských skupinách je velký zájem, obě jsou dlouhodobě naplněny.
Podle ředitelky zůstává instituce i po změně účelu stejně personálně obsazena jako doposud. "Jsme zajištěni, máme 22 zdravotních sester, dvě sociální pracovnice, dva lékaře i psychologa. Zůstává i podpůrný personál v kuchyni a prádelně," řekla Pavlová. Krajská budova už téměř bývalého dětského domova, takzvaného kojeneckého ústavu stojí v lázeňském centru Karlových Varů. Je nejen personálně, ale i kapacitně dostatečná, z nedávné doby má vyměněná okna a opravenou střechu.
S koncem fungování dětských domovů pro nejmladší děti bude kraj muset i nadále řešit, jak se o děti v bezvýchodné situaci postarat. Možností jsou krátkodobí pěstouni, kterých je v kraji relativní dostatek. Děti se do jejich péče umisťují na nezbytně nutnou dobu, tedy maximálně na rok. Naopak je v Karlovarském kraji nedostatek dlouhodobých pěstounů, kteří se dětí ujímají až do dovršení jejich dospělosti. "Nové náhradní rodiny kraj uvítá. Na podporu pěstounství a zvýšení informovanosti o možnostech má už od roku 2015 kampaň nazvanou Staňte se pěstounem," uvedla mluvčí krajského úřadu Jitka Čmoková. Na facebookových a webových stránkách kampaně se každý může dozvědět, co to pěstounství je, proč je v kraji tolik potřebné, pro jaké děti je pěstounská péče určená a jak se pěstounem stát.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.