V Karlovarském kraji začne ode dneška jezdit do zařízení sociálních služeb pro seniory a zdravotně postižené speciální tým, který bude vyšetřovat a případně testovat klienty těchto pobytových služeb. Nákaza se zatím v žádném zařízení sociální péče podle informací krajského úřadu neobjevila, řekla mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.
„Všechny oběti koronavirové epidemie v našem kraji byli senioři starší 65 let a všichni měli v anamnéze chronické onemocnění. Mezi zemřelými je jedna žena a devět mužů,“ uvedla mluvčí krajské hygienické stanice Michaela Zajíčková.
A protože Karlovarský kraj patří v přepočtu nakažených na počet žijících obyvatel k nejvíce zasaženým, musí se co nejvíce testovat. To jsou i neustálé apely vedení kraje i hygieny zejména na praktické lékaře, kteří mají pacienty s příznaky na testování posílat. V Karlovarském kraji bylo k včerejšímu podvečeru provedeno 2570 testů s 213 pozitivními výsledky.
„My máme dostatek odběrových sad a opakovaně apelujeme na praktické lékaře i hygieniky, aby indikovali k odběrům co nejvíce lidí,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.
Zvýšit počet testů má i speciální tým, který ode dneška začne vyjíždět do zařízení sociálních služeb pro seniory. V něm bude zástupce hygieniků i karlovarské nemocnice. Při podezření u klientů může zdravotník rovnou nabrat vzorky nebo objednat odběrovou sanitku.
"Smyslem testování je včasné odhalení nákazy u pracovníků, kteří ani nemusí mít příznaky, a jejich karanténa. Podstatně se tak sníží riziko přenosu nákazy na klienty a další zaměstnance pobytových zařízení sociálních služeb. Chceme ochránit nejen obyvatele domovů pro seniory a dalších zařízení, ale i rodiny sociálních a zdravotnických pracovníků, kteří se o klienty starají," uvedl hejtman Karlovarského kraje Petr Kubis.
V některých domovech pro seniory, například v DOP-HC v Dolním Rychnově na Sokolovsku, se rozhodli omezit riziko nákazy klientů tím, že personál dobrovolně v zařízení bydlí 14 dnů. Ředitelka zařízení Magdaléna Radošová řekla: "První turnus ošetřovatelů po dvou týdnech nahradí další, který také zůstane s klienty v zařízení a minimalizuje tak kontakt s okolím."
V kraji se už rozběhlo testování zaměstnanců domovů. Testy jsou určeny pro zaměstnance přesně vymezených typů sociálních služeb. Jde o pracovníky domovů pro seniory, pro osoby se zdravotním postižením, domovů se zvláštním režimem a těch zařízení, která poskytují odlehčovací služby v pobytové formě.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.