čtvrtek 16. července 2020 Luboš

Koronavir má v Karlovarském kraji druhou oběť, chystají se opatření v domovech pro seniory

Počet nakažených v kraji stoupl na 99 případů. Nejvíce nakažených je na Chebsku, kde dnes došlo i k druhému úmrtí. Testováno dnes bylo osm desítek pacientů. Zítra se otevře nové testovací místo v Chebu.

Počet nakažených na Karlovarsku stoupl podle hygieniků během posledních čtyřiadvaceti hodin o jedenáct případů. V kraji stále zůstává pouze jeden vyléčený. Naopak během dneška došlo k druhému úmrtí. „Jedná se o jednaosmdesátiletého muže z Chebska, který měl v anamnéze chronické onemocnění,“ uvedla mluvčí hygienické stanice Michaela Zajíčková.

Počet nakažených stoupá zejména na Chebsku, kde jich dnes hygienici evidují 62. V okrese Karlovy Vary je to 28 nakažených a na Sokolovsku 9. „Celkem bylo testováno 897 osob z Karlovarského kraje. Nakažených je padesát mužů a devětačtyřicet žen,“ dodala mluvčí hygieny.

V krajských domovech pro seniory, pro osoby se zdravotním postižením, ale i v dalších pobytových sociálních zařízeních na území regionu se provádějí kroky, které mají omezit šíření nákazy onemocněním COID-19. Karlovarský kraj chce nyní navíc vyčlenit  jednu odběrovou sanitu, která v případě podezření na výskyt nákazy navštíví konkrétní zařízení a bude testovat klienty i zaměstnance. V jednotlivých domovech  by měl být vyhrazen karanténní prostor. V REHOSu Nejdek se pak vyčlení další karanténní lůžka.

„Vidíme v ostatních krajích, jak se nákaza v pobytových zařízeních sociálních služeb rychle šíří, a to jak mezi klienty, tak samozřejmě i mezi zaměstnanci. Navíc si uvědomujeme, že senioři jsou tou nejzranitelnější skupinou obyvatel. I když na území našeho kraje v těchto zařízeních zatím prokázané onemocnění COVID-19 nemáme, musíme s tím počítat,“ říká hejtman Karlovarského kraje Petr Kubis.

Vedení kraje si je vědomo toho, že se nákaza může rozšířit od někoho z pracovníků, kteří denně přicházejí do práce, rizikem jsou i klienti, kteří museli být v nemocnici a nyní se vracejí zpět do domova pro seniory či jiného zařízení. Proto už dnes domovy zavedly přísná opatření, a to jak směrem k zaměstnancům, tak se snaží chránit klienty. „My chceme aktuálně vyčlenit v každém zařízení vlastní karanténní prostor.  Po dohodě s vedením REHOS Nejdek také bude vyhrazena část budovy, která není obsazená, pro klienty sociálních zařízení v karanténě, abychom je tak oddělili od ostatních. Toto místo bude sloužit i pro pacienty léčeben dlouhodobě nemocných na území kraje, u nichž je podezření na nákazu. Dále bude jedna odběrová sanita vyjíždět do domovů v případě pravděpodobného výskytu nákazy a provádět testy klientů i zaměstnanců. Jedině tak můžeme včas zachytit problém.  Chtěl bych ředitelům těchto zařízení velice poděkovat za to, že k situaci přistupují velmi zodpovědně a chrání obyvatele domovů i zaměstnance,“ uvedl dále hejtman.

Kraj rovněž bude pokračovat v zásobování sociálních zařízení ochrannými prostředky. „Alfou a omegou všeho jsou samozřejmě dodávky ochranných prostředků, snažíme se vždy z každého závozu rozdělit část pro poskytovatele sociálních služeb. Například v neděli a na začátku tohoto týdne jsme rozvezli 20 000 roušek, 3000 respirátorů, 2000 rukavic, po stovce jednorázových obleků a brýlí, je ale jasné, že obnovit zásoby je třeba pravidelně,“ dodal Petr Kubis s tím, že si kraj ponechal takzvané krizové balíčky ochranných prostředků pro mimořádné situace, jež mohou nastat.

Kraj ve spolupráci s hygieniky také připravil soubor opatření, kterými by se zařízení měla řídit jak z pohledu prevence, tak v případě, že by se nákaza v domovech prokázala. Součástí dokumentu bude manuál, jak kontrolovat klienty a jak postupovat v případě, že mají klinické příznaky. V současnosti je v pobytových zařízeních sociálních služeb na území Karlovarského kraje přibližně 1900 klientů a 1400 zaměstnanců v přímé péči.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto ZZSKK

Štítky koronavir, bezpečnost, Karlovarský kraj, hejtman

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.