úterý 27. září 2022 Jonáš

Česko dostane 2800 vakcín proti opičím neštovicím

Česká republika by měla podle ministerstva zdravotnictví dostat 2800 vakcín proti opičím neštovicím. Očkovací látky pořídila Evropská komise ze společného rozpočtu, ČR za ně nebude platit. Uvedl to dnes Český rozhlas Radiožurnál.

Unie podle rozhlasu pořídila celkem 110 tisíc dávek, země dostanou poměrnou část podle počtu obyvatel.

"ČR za tyto vakcíny samozřejmě nebude platit. V podstatě teď ani nevnímáme potřebu nějakého aktivního očkování, nicméně žádáme o ně především pro potřebu rizikových pacientů a pro případ, že by se situace náhle zhoršila," řekla Radiožurnálu Eliška Machová z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví.

V ČR se dosud potvrdilo 11 případů opičích neštovic, poslední tři přibyly v tomto týdnu. Státní zdravotní ústav (SZÚ) nyní žádný další vzorek s podezřením na opičí neštovice nevyšetřuje, řekla rozhlasu mluvčí SZÚ Štěpánka Čechová.

Opičí neštovice se potvrdily také v jiných evropských zemích, některé už zaznamenaly přes 1000 případů. Většina nákaz se projevuje vyrážkou, kterou provázejí horečka, únava, bolesti svalů, zvracení, průjem, zimnice, bolest v krku nebo bolest hlavy.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, EU, zdraví, očkování

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.