Naplnění kapacit českých nemocnic se nevyhneme ani při utlumení nárůstu osob s koronavirem. Ve své studii o tom mluví Ústav zdravotnických informací a statistik. Podle jejich závěrů dojde i při tom nejoptimističtějším scénáři k naplnění nemocnic na konci října.
Statistici vytvořili tři reálně hrozící scénáře odvíjející se od reprodukčního čísla, která určuje kolik lidí ve svém okolí člověk pozitivní na covid-19 nakazí. Při realistickém scénáři, kdy se reprodukční číslo bude pohybovat na hodnotě 1,2, bude na konci měsíce v nemocnicích 4539 osob nakažených koronavirem. Rizikový scénář s reprodukčním číslem 1,4 by znamenal 8 067 hospitalizovaných osob a vysoce rizikový scénář s reprodukčním číslem 1,5 více než 10 tisíc pacientů v nemocnicích.
Jen pro porovnání, nyní je reprodukční číslo asi 1,53. Tedy i za hranicí nejčernějšího scénáře.
I nejoptimističtější scénář tak naznačuje přeplnění nemocnic na konci října. Podle statistiků by v takovém případě bylo zhruba tisíc osob na jednotce intenzivní péče a více než 500 z nich bude potřebovat pomoc přístrojů na podporu dýchání.
„Tyto hodnoty se rovnají vyčerpání dostupných kapacit hlášených nyní z nemocnic. Rizikovější scénáře již indikují riziko překročení hlášené dostupné kapacity systému. Z toho důvodu je nutné iniciovat kroky vedoucí k omezení elektivní péče. I pokud by se epidemiologický vývoj zásadně zlepšil, potřeba hospitalizační péče bude vysoká minimálně po dobu dalších tří týdnů,“ píše ústav ve své neveřejné zprávě, kterou zveřejnil například Deník N.
Aktuální kapacity zdravotnických zařízení zveřejňuje na svém webu Hlídač státu. Právě kvůli nárůstu osob pozitivních na nákazu koronavirem omezily krajské nemocice veškeré naplánované operace.. Tímto krokem se snaží s předstihem získat kapacitu nejen pro nakažené pacienty, ale hlavně uvolnit personál.
„Požádali jsme všechny primáře, aby nám dali k dispozici volný personál. Zakázali jsme čerpání dovolených a žádáme o příchod minimálně deseti mediků do kraje. Situace je opravdu vážná. Aktuálně máme v Karlových Varech osm pacientů na oddělení s intenzivní péčí a v Chebu tři. Maximální kapciata Karlových Varů je přitom dvanáct až čtrnáct, Chebu šest, lůžek s intenzivní péčí. Takže se rychle blížíme naplnění kapacity a další případy už nejsme schopni zvládnout. Pokud dosáhneme maxima, což může být velmi brzy, musí nastoupit krajský koordíinátor intenzivní péče, který bude rozhodovat, do jakých nemocnic v jiných krajích pacienty odvést nebo převést,“ sdělila Jitka Samáková, předsedkyně představenstva Karlovarské krajské nemocnice.
Veškerá plánovaná péče byla v Karlových Varech a Chebu zastavena 14. října a nyní se řeší pouze akutní případy. Štěstím pro obě nemocnice je relativně nízký počet nakažených zdravotníků. Ty byly dnes v krajském městě pouze tři a v Chebu také tři. "Situace se ale mění z hodiny na hodinu, takže dopředu si nemůžeme být jisti ničím. Pokud by se ale počty nemocných sester a lékařů začaly pohybovat kolem dvaceti nebo třiceti, je to pro nás zcela likvidační," dodal člen představenstva Josef Mašek.
Právě kvůli nepříliš pozitivnímu výhledu hasiči a armáda společně s hejtmany vybírají záložní objekty a příslušný personál k zajištění až 10 tisíc lůžek v celé republice. Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) mají být lůžka vyčleněna pro pacienty s covidem-19, urgentní medicínu a neodkladnou péči.
„Ústřední krizový štáb velmi intenzivně pracuje na vytvoření záložních kapacit, abychom naplnili slib ministerstva zdravotnictví, že navýšíme počty lůžek v České republice až na 10 tisíc. To je pro nás absolutní priorita. Hasiči společně s hejtmany, armádou vybírají záložní objekty a zajišťují pro to příslušný personál, protože můžeme mít dostatek lůžek, ale současně musíme mít dostatek personálu, který se o pacienty bude starat,“ uzavřel předseda a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.